Nejnovější zprávy: Kuriózní zranění. Na seniorku, která ležela v posteli, spadl ze stropu kus omítky Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli

Politika

Vondrák se vrací na scénu, bude krajským lídrem hnutí STAN

Hnutí STAN půjde příští rok do krajských voleb v Moravskoslezském kraji v koalici Starostové a osobnosti pro kraj s bývalým hejtmanem zvoleným za ANO Ivem Vondrákem a jeho spolupracovníky z krajského zastupitelského klubu OK (Otevření a konstruktivní).

Foto: Vladimír Pryček/Magazín PATRIOT

Lídrem bude poslanec Vondrák, kterého v čele kandidátky doplní poslankyně a krajská předsedkyně STAN Michaela Šebelová. Zástupci koalice to dnes oznámili v Ostravě novinářům. Podle Vondráka starostové obcí sehrávají klíčovou úlohu a stanou se součástí strategií změny regionu. Podle Šebelové si koalice věří na dvojciferný volební výsledek.

Šebelová řekla, že Vondrák s kolegy úspěšně započal hospodářskou transformaci kraje, nabízí tedy pokračování dlouhodobé vize. "Spojení se STAN je zcela přirozené. Máme starosty, místostarosty, náměstky, radní, zastupitele v mnoha městech a obcích našeho kraje. Známe tak potřeby občanů, jsme lidem na blízku, protože jsme s nimi v každodenním kontaktu v našich obcích. Dokážeme tak nejen vizi vytvářet, ale taky přetavit do konkrétních kroků ve všech koutech našeho regionu," řekla Šebelová. S Vondrákem a jeho kolegy se podle ní navíc shodnou i v otázkách lidských práv a svobod, členství v Evropské unii a NATO, vzdělanosti, zapojení mladých lidí a podpory dlouhodobě přehlížených, takzvaně strukturálně postižených regionů.

"Pokračujeme. Já si myslím, že jsme započali významnou etapu změny tohoto kraje, změny regionu, a transformace je naše klíčové slovo. Ale tentokráte je to na jiné platformě. Teď je to na platformě takové, že nám nejde jen o to, co jsme vždycky vnímali jako excelentní část transformace, to znamená podpora univerzit, podpora inovačního ekosystému, podpora rozvoje. Jde také o to, že kraj je tvořen obcemi, městy a tady právě starostové sehrávají naprosto klíčovou úlohu," řekl Vondrák. Starostové se podle něj stanou součástí strategií změny regionu.

"Klíčové téma je diverzifikace ekonomiky, musíme vybudovat energetickou soběstačnost a hlavně v tomto kraji se musí nabízet pracovní místa, která budou atraktivní, protože to si myslím, že je ten největší problém v dnešní době," řekl Vondrák.

Uvedl, že spolupráce mezi ním a STAN se zrodila vzájemně, přičemž dlouho je v kontaktu v Parlamentu například s Janem Lacinou. "Když jsme hovořili o tom, jak dál v politice, protože samozřejmě to, co se stalo, nebylo jednoduché přetransformovat do něčeho pozitivního, tak jsme si řekli, že asi je nutné hledat nějakého partnera, hledat někoho, kdo bude s námi tyto věci dělat, protože něco vybudovat od nuly nemá dneska velkou šanci na úspěch. A protože si myslím, že jsem spolu se Starosty byl v poměrně velké shodě i v parlamentu v celé řadě rozhodnutí, tak jsme nějak přirozeně dospěli k tomu, že bychom se měli potkat a pobavit se o tom," řekl Vondrák. Dodal, že oceňuje právě hodnotovou sounáležitost.

"Věříme v úspěch a v dvojciferný volební výsledek," řekla Šebelová. Dalšího koaličního partnera podle ní nehledají a mají společně tolik kvalitních osobností, že na kandidátce bude naopak přetlak.

Vondrák je poslancem od roku 2017, ve funkci hejtmana byl od roku 2016 do letošního června. Zvolený byl za ANO. Byl dlouhodobým kritikem ANO, přičemž jeho spory s hnutím vyvrcholily po letošní volbě prezidenta, v níž Vondrák veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO. Na funkci hejtmana rezignoval, když hrozilo, že ho zastupitelstvo odvolá. Poté v krajském zastupitelstvu založil čtyřčlenný klub Otevření a konstruktivní, jehož členy jsou kromě Vondráka i Kateřina Šebestová, Zdeněk Karásek a Ondřej Němeček. Všichni dříve byli v klubu hnutí ANO.

Hnutí STAN šlo do posledních krajských voleb v roce 2020 se Zelenými a nezávislými. Získali 4,3 procenta hlasů a do zastupitelstva se nedostali. Volby tehdy v kraji vyhrálo ANO v čele s Vondrákem, které pak vytvořilo koalici s ODS kandidující spolu s TOP 09, lidovci a ČSSD. Po Vondrákovi se v červnu novým hejtmanem za ANO stal Jan Krkoška.