Nejnovější zprávy: Auto narazilo do stromu a sjelo ze srázu. Spolujezdkyně je po smrti Poláci začnou budovat vysokorychlostní trať ke státní hranici. Co Češi?

Kultura

Návrat po 60 letech. NDM uvede slavnou Shakespearovu tragédii Richard III.

Po 60 letech vrací činohra Národního divadla moravskoslezského na jeviště jednu z ikonických tragédií Williama Shakespeara. Richard III. bude mít v režii Ivana Krejčího premiéru v sobotu 13. ledna v Divadle Jiřího Myrona.

Foto: Martin Kusyn

Autor v dramatu o manipulaci, intrikách a bezuzdném vraždění stvořil jednoho z nejslavnějších záporáků všech dob a zřejmě především díky Shakespearově podání svět donedávna smýšlel o posledním králi z rodu Plantagenetů jen a jen negativně. Co na tom, že historie mluví jinak!

Hlavní roli v inscenaci dostal Petr Panzenberger, na scéně se objeví také Sára Erlebachová, Petra Kocmanová, Kateřina Breiská, Vladimír Čapka, Petr Houska, Martin Dědoch, Martin Siničák, Jan Fišar nebo Tomáš Jirman.

Richard žil v letech 1452–1485. Charismatického vévodu z Glostru opatřil Shakespeare zmrzačenou tělesnou schránkou, zato ho obdařil velmi obratným jazykem, důvtipem a chorobnou touhou po moci. Svou výmluvností dokáže neuvěřitelné – intrikami rozpoutá vražedné běsnění a stoupá bez skrupulí výš až ke královskému trůnu. Využívá k tomu jak vraždění svých příbuzných a přátel, tak účelových mocenských spojení včetně sňatku s Annou Nevillovou, dcerou „králotvůrce“ hraběte z Warwicku, kterou pak (podle Shakespeara) také zavraždí.

Shakespeare Richarda označil i za viníka smrti jeho synovců – právoplatných dědiců trůnu po nejstarším bratru Edwardovi. Richard III. zahynul tragicky už dva roky po nástupu na trůn v prohrané bitvě u Bosworthu. Opravdu vykřiknul před smrtí onu památnou větu: „Království za koně!“ nebo je to také jen Shakespearův dramatický obrat?

V každém případě Richard III. nepřestává ani po staletích diváky fascinovat a svým způsobem bavit přesně tak, jak ho Shakespeare stvořil. „Shakespearův vévoda z Glostru začne svět proměňovat k obrazu svému v pokřivenou noční můru. Rozsévá jedovaté řeči a spustí nová kola násilí a mordů, dokud neodstraní z cesty i toho posledního soka a nezíská královskou korunu. Tato Shakespearova tragédie vyniká především pohledem do zákulisí moci a jejích pravidel. Uchvátí bystrostí Richardových proslovů a jejich prohnaností. Počínání hlavní postavy sledujeme se zájmem a dávkou jistého vzrušení, přestože jde o postavu zápornou. Shakespearův květnatý jazyk v brilantním překladu Martina Hilského je plný překvapivých zvratů a je fascinující pozorovat spletité cestičky, jimiž Richard naplňuje své ďábelské plány,“ rozvádí dramaturg Pavel Gejguš.

Shakespearovo drama hrálo NDM (tehdy Státní divadlo Ostrava) pouze v letech 1962–1964 s legendárním Jiřím Adamírou v titulní roli, alternoval Radim Koval (ten inscenaci také režíroval). Nejslavnějším divadelním i filmovým představitelem Richarda III. byl britský herec Laurence Olivier.