Nejnovější zprávy: Kuriózní zranění. Na seniorku, která ležela v posteli, spadl ze stropu kus omítky Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli

Kultura

Ostravská Lokálka! Do Ostravy dorazí dětské divadelní soubory z celého kraje

Osmý ročník dvoudenní krajské přehlídky dětského divadla Ostravská Lokálka 2024 začíná už tento pátek 19. dubna v Divadle loutek Ostrava.

Foto: se souhlasem Ostravské Lokálky

Soutěžní vystoupení dětských divadelních souborů doplní workshopy improvizace a žonglování. Vítězný soubor krajského kola vystoupí v červnu na celostátní přehlídce Dětská scéna ve Svitavách. Akci pořádá spolek Theatr ludem ve spolupráci s Divadlem loutek Ostrava.

Dvoudenní krajské přehlídky dětského divadla se zúčastní víc než sto dětí z Frýdlantu nad Ostravicí, Nového Jičína, Opavy, Štítiny, Havířova, Třince a také přímo z Ostravy.

Rozhodovat bude pětičlenná odborná porota ve složení Hana Cisovská (pedagožka OU), Tomáš Volkmer (scénograf, výtvarník a divadelní lektor), Petra Bublíková (pedagožka ZUŠ), Olga Strašáková (ředitelka ZUŠ, odbornice na mluvený projev a recitaci) a Matěj Šumbera (absolvent KALD DAMU, herec a režisér).

„Kromě soutěžních vystoupení jsme do programu zařadili i dvě inspirativní představení, na každý večer jedno. V pátek vystoupí loutkář Ruda Hancvencl ze spolku Vozichet. Do Ostravy k nám přijede až z Jablonce nad Nisou. Sobotní večer bude patřit pražské divadelní skupině FRAS z DAMU a její inscenaci Medař“ popisuje doprovodný program přehlídky Hana Volkmerová ze spolku Theatr ludem.

Účastníci se dále mohou těšit na workshop žonglování s uměleckou společností Cirkus trochu jinak a improvizační workshop pod vedením lektorů z improvizačního divadla ODVAZ. Součástí přehlídky jsou také odborné debaty s porotci a reflexe s dětskými účastníky pod vedením studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a Slezské univerzity v Opavě.

„Pro všechny zúčastněné – děti i dospělé – je Lokálka skvělou příležitostí k načerpání inspirace. Dlouhodobě usilujeme o neformální, přátelskou a otevřenou atmosféru, která podněcuje ke vzájemnému poznávání a k budování vztahu k divadlu a kultuře. Její soutěžní charakter vždy ustupuje do pozadí,“ dodává Hana Volkmerová.