Nejnovější zprávy: Muž spadl z výšky z lešení, utrpěl vážná zranění Využijte odstavná parkoviště a hromadnou dopravu, doporučují fanouškům pořadatelé MS v hokeji

Politika

Moravskoslezský kraj povede vítězné ANO s ODS, lidovci a ČSSD

Moravskoslezský kraj povede koalice vítězného hnutí ANO s ODS, lidovci a nově rovněž s ČSSD.

Dohodli se na tom na svém dnešním jednání představitelé těchto čtyř uskupení. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice převahu 46 hlasů.

Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), který opět stane v čele kraje. Rychlé vytvoření koalice avizoval už po volbách, a to především s ohledem na pondělní vyhlášení nouzového stavu. Koaliční smlouvu uskupení teprve podepíšou, pravděpodobně v úterý v 16:00.

"Dohodli jsme se, že rozšíříme tu stávající koalici o další politický subjekt, je to ČSSD," řekl hejtman. Zástupci stran se dohodli také na postech v radě.

"Dohodli jsme se na tom, že ANO bude mít kromě hejtmana další čtyři náměstky, ODS dva náměstky, jednoho radního, KDU-ČSL bude mít dva náměstky a ČSSD bude mít jednoho radního," doplnil.

Záměr vytvořit širší koalici a rozšířit tu stávající o ČSSD Vondrák zveřejnil už večer po volbách. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že kvůli končící těžbě uhlí čeká kraj transformace na ekonomiku postavenou na nových technologiích a k tomu je potřeba mít širokou podporu zastupitelstva.

Podle Vondráka čeká kraj čerpání velkého množství finančních prostředků z Evropské unie, které budou směřovat právě do proměny kraje. Mohlo by se jednat až o 120 miliard korun. "Proto ty klasické resorty budou (nově) trošku pozměněny," uvedl Vondrák.

Prvním náměstkem hejtmana by se s ohledem na výsledek voleb měl stát Jakub Unucka (ODS), který nahradí stávajícího statutárního zástupce, který byl lidovecký Lukáš Curylo.

"U nás v ODS je to složitější, protože nám to musí schválit zítra (v pondělí) příslušné stranické orgány, ale s tím návrhem (koalice) tam půjdeme a já osobně ho budu obhajovat, protože si myslím, že je dobrý," uvedl Unucka, který je s výsledkem povolebního vyjednávání spokojen.

Podle Curyla se pro lidovce téměř nic nemění, protože mají na starosti podobně jako v minulém období kulturu a sociální oblast. "S tímto návrhem půjdeme do našich stranických orgánů, které zasednou zítra (v pondělí) odpoledne," uvedl Curylo.

Lídr sociálních demokratů a bývalý ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) je s místem jednoho radního spokojen. "Vzhledem k volebnímu výsledku je to počin, který nám vyhovuje," řekl Kajnar.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má ANO 24 mandátů, ODS deset, Piráti devět, lidovci sedm, SPD šest křesel, ČSSD pět a komunisté čtyři.