Nejnovější zprávy: Muž spadl z výšky z lešení, utrpěl vážná zranění Využijte odstavná parkoviště a hromadnou dopravu, doporučují fanouškům pořadatelé MS v hokeji

Politika

Moravskoslezské zastupitelstvo má mezi novými členy i Miss Europe

​Moravskoslezskému krajskému zastupitelstvu budou dominovat muži, kteří budou představovat 80 procent zastupitelů.

Monika Brzesková. Foto: Vladimír Pryček

Je to více než mělo před čtyřmi lety po volbách stávající zastupitelstvo - 75,38 procenta. Proti předchozímu období ale zastupitelstvo mírně omládne. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Do pětašedesátičlenného krajského zastupitelstva se dostalo 52 zastupitelů a 13 zastupitelek. Před čtyřmi lety byl tento poměr po volbách 49:16.

Zřejmě žádné krajské zastupitelstvo se ale nebude moci pochlubit tím, že je jeho součástí také nejkrásnější žena. Novou moravskoslezskou zastupitelkou se totiž stala Monika Brzesková, která v roce 1995 ještě jako Žídková získala nejprve titul Miss České republiky a posléze i Miss Europe. Od roku 2014 je starostkou Kravař na Opavsku.

Třiačtyřicetiletá Brzesková kandidovala na sedmém místě kandidátní listiny lidovců a 2617 preferenčních hlasů ji vyneslo až na druhou pozici za lídra kandidátky a náměstka hejtmana Lukáše Curyla.

Brzesková získala čtvrtý největší počet preferenčních hlasů, dostali se před ní jen hejtman Ivo Vondrák (ANO) s 9927 přednostními hlasy a jeho náměstci a lídři kandidátek lidovců a ODS společně s TOP 09 - Curylo (3195 hlasů) a Jakub Unucka (3149 hlasů).

Právě u lidovců sehrály ze všech stran preferenční hlasy největší roli, když se kromě Brzeskové na jejich základě dostali do zastupitelstva z osmého a devátého místa i náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a senátor Jiří Carbol. Skokané tak ovlivnili, že o svá místa přišli kandidáti na pátém a šestém místě.

Moravskoslezské zastupitelstvo proti minulému období mírně omládne, když průměrný věk zastupitelů bude 46,89 let. Před čtyřmi lety to po volbách bylo v průměru 47,95 let. Nejvíce zastupitelů bude ve věkovém rozmezí 30 až 49 let.

Nejmladšího i nejstaršího zastupitele bude mít vítězné hnutí ANO - nejmladším krajským zastupitelem se totiž stal šestadvacetiletý asistent poslance Jan Tabášek a nejstarším pětašedesátiletý ředitel společnosti Zdeněk Karásek.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má ANO 24 mandátů, ODS deset, Piráti devět, lidovci sedm, SPD šest křesel, ČSSD pět a komunisté čtyři. V kraji se rýsuje čtyřkoalice, kromě členů stávající koalice tvořené ANO, lidovci a ODS, by ji mohli posílit ještě sociální demokraté.

Případná čtyřkoalice by měla převahu 46 hlasů.