Nejnovější zprávy: Muž spadl z výšky z lešení, utrpěl vážná zranění Využijte odstavná parkoviště a hromadnou dopravu, doporučují fanouškům pořadatelé MS v hokeji

Politika

Matadorka Liana Janáčková usiluje o návrat do velké politiky. Kandiduje do Senátu

Už v roce 1990 byla poprvé zvolena starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. V roce 2004 se stala i senátorkou.

Liana Janáčková. Foto: Archiv

Liana Janáčková usiluje o návrat do velké politiky, v Ostravě-Porubě kandiduje do Senátu.

Proč jste se rozhodla opět kandidovat?
Myslím si, že lidé, kteří dělají politiku, by se jí měli věnovat i na vyšší úrovni. Osobně mám spoustu zkušeností z komunálu i z kraje, byla jsem i v Senátu a jsem přesvědčená, že ještě mohu být přínosem i pro zákonodárnou funkci. Kdybych si měla porovnat, zda sněmovna nebo Senát, tak bych rozhodně volila Senát. Je to společenství převážně slušných, vzdělaných osobností, odborníků ve svých profesích, včetně úspěšných starostů.

Na radnici jste po posledních komunálních volbách skončila ve funkci starostky, i když jste měli dobrý volební výsledek, proč tomu tak bylo?
Můj nástupce, Patrik Hujdus, který býval místostarostou, se mi osvědčil a je mým pokračovatelem. Moje působení na radnici ale úplně neskončilo, jsem předsedkyní komise pro investice, což je v podstatě můj obor jako pro architektku.

Jedním z hese. která máte na billboardech, je: Stále říkám, co si myslím. Je to pro vás tedystále důležité?
Dnes obzvlášť. Obávám se, že prostředí, kde budeme vychovávat naše děti, bude za zavřenými dveřmi, a to já nechci. Chci vše říkat otevřeně, byť se to dnes nenosí.

Jaká témata budete tedy v rámci kampaně otevírat?
Budou to víceméně i sociální témata. Myslím si, že je zbytečné investovat do neziskových a mnohdy politických organizací, které se tváří, že jsou na straně lidu, ale jsou to výdělečné organizace pro zúčastněné. Stále se chci zabývat také zneužíváním sociálních dávek. Momentálně je poměrně důležitý i stavební zákon. protože to, co chce vláda schválit, je paskvil a odejme to pravomoci samospráv, takže bych to jako stavař ráda zahrnula do svého portfolia. Chci se celkově zajímat o samosprávy,protože se obávám omezení jejich pravomocí.

To hrozí?
Vadí mi zasahování státu do rozhodování a kompetencí obcí a měst. Příkladem je koronavirus a kompenzační příspěvek, kdy se vláda zachovala neskutečně arogantně. Samospráva je posledním článkem, se kterým by se stát bavil. I přesto, pokud vláda vydá jakékoliv opatření, tak to spadne na ramena obcí. Starostové a místostarostové se musí ve veškerých složitých informacích orientovat sami, neboť manuály, vydávané vládou či ministerstvy, jsou velmi zmatečné.

Proč Poruba? Budou vás tam lidé znát?
Myslím si, že nejen v Porubě, ale i přes hranice města a okresu mé jméno určitě něco znamená. Byla jsem také za starosty okolních obcí, které patří do okrsku a všude jsem se setkala se sympatiemi a velmi pozitivní odezvou. Budu to mít těžké, celkově nás je tam třináct a jsou to opravdu skvělá jména. Ale jak už jsem zmiňovala na začátku, je třeba, aby politiku dělali lidé, kteří jdou z komunálu.

Kandidují například úspěšní a známí lékaři…
Neříkám, že lékaři nebudou v Senátu prospěšní, protože mají mnoho zkušeností ze svého oboru, ale dle mého názoru by lékaři měli léčit. Máme tady nedostatek zdravotníků, chodíme často k ukrajinským pracovníkům, chybí zubaři, celková situace v českém zdravotnictví není dobrá. Neříkám, že by se měl Senát skládat jen ze starostů a hejtmanů, ale kandidáti by měli zodpovědně zvážit, zda nejsou potřebnější právě v těch svých původních profesích. Přeci jenom se jedná o špičkové kapacity, které budou ve svých oborech chybět anebo budou sedět na dvou židlích, což mnohdy nelze úplně skloubit. Můžu mluvit z vlastní zkušenosti, kdy jsem sice zvládala práci na radnici i v Senátu, ale někdy na úkor rodiny, Přesto považuji kombinaci těchto dvou funkcí za výhodu.

Takže se nebojíte, že v Porubě budete neznámou osobností?
Co se týče Poruby, znají mě jak Porubané, tak zbytek Ostravy, a i lidé mimo. Je možné, že tehdy, kdy jsem obhajovala Senát a byla zároveň starostkou Mariánských Hor, tak možná lidé nechtěli, abych šla do Prahy, ale záleželo jim spíš na tom, abych byla stoprocentně přítomna zde v obvodu. Jsem připravena vést rovný souboj, vždy jsem dělala pozitivní kampaň.

Jak bude tedy kampaň vypadat?
Mám připravené nějaké osobní dárečky pro voliče. Nicméně, pro všechny kandidáty je to složitá situace, protože se nedá dělat kontaktní kampaň. Plno akcí, kde bychom se mohli prezentovat, bylo odvoláno. Bude to tedy asi na úrovni pošty, což je špatné, protože většina lidí letáky okamžitě vyhazuje. Billboardů bude jen pár, nějaké reklamní lavičky a leták do schránky.