Nejnovější zprávy: Kuriózní zranění. Na seniorku, která ležela v posteli, spadl ze stropu kus omítky Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli

Politika

Kraj přijde kvůli změnám daní o 750 milionů, říká hejtman Vondrák

​Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) kritizoval schválení daňových změn, které podle něj výrazně zasáhnout do rozpočtu samospráv.

Hejtman Ivo Vondrák. Foto: Vladimír Pryček

Kraj odhaduje, že ročně přijde o zhruba 750 milionů korun, řekl dnes Ivo Vondrák.

Sněmovna v noci na dnešek schválila daňový balíček, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a zavedl daně z příjmu 15 procent a 23 procent. Pozměňovací návrhy v zákonu podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) připraví veřejné rozpočty o 130 miliard korun.

Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

"Bohužel s přijetím zákona o zrušení superhrubé mzdy nebyla přijata žádná kompenzační opatření vůči samosprávám. Odhadovaný zásah 130 miliard do rozpočtu státu bude více než citelný. Absolutně nezbytné bude v co nejkratší době rozhodnout o novém rozpočtovém určení daní," uvedl na svém twitteru Vondrák, který je zároveň poslancem.

Hejtman dnes řekl, že premiéra Andreje Babiše (ANO) i poslanecký klub upozorňoval na to, že zákon znamená zásadní zásah do rozpočtů samospráv, tedy i krajů. Hejtman dodal, že poukazoval na to, že je nutné současně přijmout opatření, která daňové změny budou alespoň zčásti kompenzovat.

"Protože se tak nestalo, tak to pro nás v době kdy připravujeme rozpočet znamená velkou a zásadní změnu. Navíc to ještě stále není platné, protože to musí schválit ještě Senát a následně prezident. Jsme v situaci, že musíme nachystat rozpočet a vlastně nevíme, jak tedy ten výpadek bude velký," řekl Vondrák.

Podle předpokladů by se v případě kraje ale mělo jednat zhruba o tři čtvrtě miliardy. "To je zásah poměrně výrazný," řekl Vondrák. Podle něj by kraj musel krátit rozpočet, dopad by to mělo i na investice.

Daňové změny kritizoval i pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD, který vyzval stranu k odchodu z vlády, protože podle něj přestala fungovat.