Holandsko: země květin, svobody a nasolených ryb
Holandsko je sice samá rovinka, ale při zážitcích, které vás tu čekají, vám tep vystřelí do oblak. Na kávu či pivo vyrazíte stejně jako oni na kole, cibulky tulipánů či rozkvetlé květiny nakoupíte domů, sýrů uvidíte i ochutnáte kila a do originálních muzeí zavítáte s ostravskou cestovkou Radynacestu.cz v ten nejlepší čas.
Konec léta a podzim je jedním z nejhezčích období v Holandsku, přestože počasí téměř s jistotou přinese pár kapek. Na Holanďanech je ale sympatické, že na rozdíl od Britů v takovém případě obléknou pestrobarevné holínky a pláštěnky. Nikdy tak nebudete mít pocit, že je to země šedá nebo nudná. Jsou hrdí na svou nacionální barvu – oranžovou, tradice a řemesla i gastronomii, která je tu neodmyslitelně spojena s mořem a všude se pasoucím dobytkem.
Zároveň jsou národem tolerantním ke všem menšinám, v místních coffee shopech si stále můžete objednat marihuanový muffin a čtvrť červených luceren se těší zájmu turistů dál. Už se vám v představách rýsuje obrázek destinace, kam byste si zajeli pro novou energii? Vzdušnou čarou je to z Ostravy do Amsterdamu 975 km, po silnici to zvládnete asi za 12 hodin. S cestovkou Radynacestu.cz, která nabízí autobusové i letecké zájezdy do Holandska se zkušenými průvodci už sedmou sezonu, vám ale cesta uteče jako voda.
Amstel + dam = Amsterdam
Když je řeč o vodě, v Holandsku jí mají opravdu dost. Amsterdam je protkaný říčními kanály (grachty) a plavba po nich je jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak jej poznat. Krom Královského paláce všechny něčím zajímavé budovy stojí podél nich (nejstarší budova, nejstarší kostel, dům Anne Frankové). Město vzniklo na řece, která tu byla přehrazena, aby mohla probíhat plynulá vykládka a nakládka lodí. Dam, tedy hráz, na řece Amstel = Amsterdam. Svůj vrchol zažilo v 17. století, kdy vznikaly nové grachty obklopené přepychovými domy, ve kterých bydleli umělci a především nizozemští malíři, kteří jsou světem uznáváni dodnes. Právě muzea s jejich díly vás čekají v centru Amsterdamu.
Kde se v tulipánech točí miliony
Co si vybavíte, když se řekne Holandsko? Někomu přijdou na mysl větrné mlýny, jinému dřeváky. Ale jedna asociace je poznávacím znamením Holandska pro všechny bez rozdílu: tulipány. „Nizozemsko a tulipány jsou jedním z oprávněných klišé: v zemi s dvakrát menší rozlohou, než je rozloha České republiky, se ročně vyprodukuje 4,3 biliónů tulipánových cibulek,“ říká Barbora Klement-Hůlková, průvodkyně Radynacestu.cz. Tulipány jsou jarní záležitostí, ovšem tzv. květinová korza se tu konají také v září. „Vyrazíme do van Goghova rodiště Zundertu, který ten den bude dějištěm velkolepého průvodu alegorických vozů ozdobených nespočtem květin. Vozy ve tvaru van Goghovy hlavy či obrovských vlčích máků jsou pokryty tisíci pestrými květy jiřinek,“ zve specialistka na Holandsko Renata Němcová na podzimní autobusový zájezd z Ostravy.
Na kole městem i do parku
Nejčastějším dopravním prostředkem Holanďanů je kolo. „Ve svých Obrázcích z Holandska Karel Čapek napsal: Viděl jsem už ledacos, ale tolik kol, jako například v Amsterodamě, jsem ještě neviděl; to už nejsou kola, nýbrž něco hromadného, roje, hejna, kolonie velocipedů, něco podobného bujení bakterií nebo hemžení nálevníků nebo víření mušek,“ připomíná slova spisovatele majitel CK Radynacestu.cz Martin Šimek a dodává: „Neprojet se na kole po nábřeží nebo třeba v největším nizozemském národním parku Hoge Veluwe po stezkách mezi vřesovišti by znamenalo nebýt na stejné vlně s místními, proto i tuhle aktivitu najdete v programech našich zájezdů.“
Herdek, co je to ten herynek?
Další kapitolou z plejády zážitků v Holandsku je místní gastronomie. Holandská gouda je bez váhání nejlepší na světě a návštěva sýrových trhů v Alkmaaru, kde se místní prodejci prohýbají pod těžkými bochníky až rok zrajícího sýra, je představením samo o sobě. Věděli jste, že gouda i neméně populární edam nesou název podle měst, kde se kdysi zrodily? Nizozemská kuchyně je ale jinak spíše jednoduchá a vydatná. Zlé jazyky dodávají, že chuť se tu dostavuje jen občas jako bonus. Národním jídlem je herynek, tedy sleď, který se hned po vylovení zbaví hlavy a páteře a naloží do slaného láku s cibulí. Podává se v housce. „Českým jazýčkům budou lépe vyhovovat zdejší hutné polévky. Pro sladkou tečku si pak zajděte do stánků s poffertjes, což jsou lívanečky přelité máslem a sypané cukrem,“ doporučuje Renata z CK Radynacestu.cz, která do konce září vypraví do Holandska ještě dva letecké zájezdy z Krakova, kam vás zdarma doveze z Ostravy.