Autem z Ostravy k polskému Baltu! Gdaňsk je místem, které si zamilujete
O polském Gdaňsku se říká, že je perlou u Baltu. Toto přirovnání si rozhodně zaslouží!
Nápad na naši letní dovolenou u polského Baltu začal vznikat už v zimě. Tehdy jsme tuto myšlenku smetli ze stolu, osud tomu ale nakonec chtěl jinak.
Naplánovali jsme si cestu autem k slovinskému Bledu. Pár dnů před naším plánovaným odjezdem ale Slovinsko zasáhly ničivé povodně, které místní premiér nazval největší přírodní katastrofou v historii země. A tak bylo třeba narychlo vymyslet nový plán, kam s našimi dětmi (5 a 1,5) pojedeme. Polsko bylo zpátky ve hře!
O Polsku se letos píše jako o „novém“ Chorvatsku českých turistů. I můj Facebook pravidelně chrlí fotky přátel, kteří vyjeli na dovolenou k Baltu.
Rozhodně bylo z čeho vybírat. Spousta Čechů míří na dovolenou k Baltu nočním vlakem, který spojuje Bohumín s letovisky Kolobřeh, Leba a poloostrovem Hel. My jsme zvolili cestu autem do Gdaňsku. A rozhodně jsme nelitovali.
Gdaňsk je jedním z nejstarších a největších polských měst. Láká na spoustu památek, romantické procházky i rušný život. Z centra je to autem navíc jen pár minut k moři, kam se dostanete i tramvají.
Foto: Petr Sobol
Ubytování jsme začali řešit až na poslední chvíli, stále ale bylo z čeho vybírat. V nabídce byla řada apartmánů v centru města i na okraji, vše krásně zařízené, navíc za rozumné ceny.
Ubytovali jsme se pár kroků od centra Gdaňsku. Jedna noc stála pro čtyřčlennou rodinu něco málo přes 2000 korun, součástí apartmánu bylo i bezplatné místo v podzemní garáži. V těsné blízkosti byly potraviny, lékárna, pekárny, restaurace a veškeré další potřebné služby.
Centrem Gdňsku je Ulica Dluga, kterou lemují nádherné domy, restaurace a kavárny. Hlavnímu náměstí (Dlugi targ) dominuje radnice se slavnou zvonkohrou a Neptunovou fontánou. Krásné výhledy nabízí věž Mariánského kostela, na jejíž vrchol vede 400 schodů.
Nás ale nejvíc dostalo nábřeží řeky Motlawy, na kterém to žilo od rána do večera. Po krásných náplavkách se dalo chodit sem a tam, pohled po okolí byl k nezaplacení. Velkou atrakcí jsou i dva mosty. Jeden z nich se v pravidelných intervalech zvedá, druhý otáčí, ovšem pokud si nepamatujete jejich „jízdní“ řád, tak nikdy nevíte, kudy vaše cesta vlastně povede.
Foto: Petr Sobol
Na nábřeží kotví pirátská (ale i další) loď, k místním dominantám patří také loď Soldek, která je součástí sousedního muzea. Mimochodem, muzeí je v Gdaňsku opravdu spousta, my jsme s dětmi ale volili jiné atrakce. Třeba plavbu po řece v kanoi, dětský karusel nebo 50 metrů vysoké ruské kolo Amber Sky. To jsme otestovali za tmy a byl to zážitek. Na první pohled to není nic pro slabší povahy, vyplatí se to ale risknout. Kabina je klimatizovaná, hraje v ní hudba, navíc je v ní i tlačítko, kterým můžete zavolat o pomoc, takže to nakonec celé působí krásně a bezpečně. Dospěláci platí okolo 205 korun, děti zhruba 150 korun.
V Gdaňsku během dne i večera vystupuje řada umělců. A každému je úplně jedno, když ulicemi procházíte i za tmy s kočárkem.
Z města se dá podniknout taky spousta výletů. Ty nejbližší míří do dalších měst takzvaného Trojměstí, které tvoří ještě přístavní Gdyně a lázeňské Sopoty s nejdelším dřevěným molem v Evropě (vstupné pro dospělého je zhruba 55 korun). Města leží od Gdaňsku jen pár kilometrů, počítejte ale s tím, že se cesta může natáhnout kolonami.
Stejně jako na nedaleký poloostrov Hel, který je turisty hojně vyhledáván. K symbolům Helu patří maják nebo Fokarium, které funguje jako záchranná stanice pro tuleně. Autem je to sem z Gdaňsku asi sto kilometrů, každé ráno nám ale navigace ukazovala více než dvě hodiny za volantem, a tak jsme toto dobrodružství radši vzdali. Na Hel se však dá vyrazit i lodí, stejně jako na poloostrov Westerplatte, kde začaly boje druhé světové války.
Spousta turistů míří na písečné duny v Lebě, poblíž Gdaňsku (přibližně 65 kilometrů) leží také křižácký hrad Malbork, který je největší cihlovou stavbou na světě. Nachází se na seznamu UNESCO a podle fotek vypadá úžasně, my jsme se ale na výlet vydali jinam. Tak nějak jsme totiž tušili, že našim dětem spíše než kusem historie uděláme radost tím, že je vezmeme do Sea Parku Sarbsk. Mají tady několik kolotočů, velké hřiště, ale hlavně show s lachtany a tuleni, se kterými se můžete za 280 korun i vyfotit. Zážitků jsme si z Gdaňsku a okolí dovezli spoustu, u našich špuntů bylo ale toto top 1. Moc se jim líbilo také na Farmě Alexa, která je skvělým místem k celodennímu výletu. Ten náš jsme ale po třech hodinách kvůli šílenému horku ukončili.
Foto: Petr Sobol
Počasí je na severu Polska hodně proměnlivé. My jsme měli štěstí, každý den nám svítilo slunko a teploty neklesly pod 23 stupňů. Zažili jsme i několik třicítek, týden před námi v Gdaňsku ale pršelo, řádily tady bouřky a foukal silný vítr. Ten u Baltu dokáže hodně zvednout vlny, my jsme však moře měli klidné. Pláže byly plné lidí, místo se však dalo vždy najít bez problémů. V těsné blízkosti pláže se dalo zaparkovat (45 korun na hodinu), Poláci ovšem stáli všude, kde to šlo. I kde to nešlo!
V moři tolik lidí jako na pláži nebylo, pokud jste však překonali prvotní šok, tak se ve vodě dalo hravě vydržet. Balt navíc není tolik slaný. Na pláži je několik hřišť, toalety i převlékárny. Hned vedle jsou bary, restaurace a rychlá občerstvení.
Polsko má oproti řadě jiných evropských destinací pro české turisty výhodu v tom, že je cenově dostupnější. I v restauracích v centru Gdaňsku se dalo najíst za rozumné peníze. Krevetová polévka stála necelých 170 korun, hamburger, pizza nebo fish and chips 255 korun, poke vyšlo asi na 280 korun. Všude měli spoustu ryb, hodně z nich smažených. Ceny velkého piva se pohybovaly většinou od 95 do 115 korun. Gdaňsk je však dražší destinací se spoustou zahraničních turistů, v jiných letoviscích u Baltu tak mohou být ceny nižší.
Couvert se ve většině podniků neplatil. Před restauracemi se stojí řady, personál vás pak usadí ke stolu. Všichni jsou hodně příjemní a vstřícní.
Foto: Petr Sobol
Cesta autem z Ostravy do Gdaňsku je dlouhá zhruba 600 kilometrů. Celou dobu vede po dálnici a bez přestávky se dá ujet zhruba za pět a půl hodiny. Okolo katovického letiště je to sice trochu tankodrom připomínající úsek mezi Ostravou a Bohumínem, jinak se ale jede krásně. Jen si musíte dávat pozor na polské řidiče, kteří vás mohou kdykoliv předjet zleva i zprava. Placený je pouze jeden úsek, my jsme však jeli tam i zpět během prázdninového víkendu, a to se za dálnici neplatí.
Naše polská dovolená trvala týden. K Baltu nás to původně moc netáhlo. Vlastně ani nevím proč. Teď už ale vím, že se tam jednou zase vrátíme.
Fotogalerie
Autor: Petr Sobol