Nejnovější zprávy: Kuriózní zranění. Na seniorku, která ležela v posteli, spadl ze stropu kus omítky Mladá žena ztratila během hokejového MS před arénou dvě malé děti, policisté je našli

Společnost

Využijte odstavná parkoviště a hromadnou dopravu, doporučují fanouškům pořadatelé MS v hokeji

Od 10. do 26. května se Ostrava promění v centrum hokejových fanoušků z celého světa. Ostravané se především v okolí arény setkají s omezeními silničního provozu i posílením tramvajových linek.

Foto: Petr Sobol

Do zahájení prvního utkání zbývá už jen pár dní a pořadatelé vstupují do finální fáze příprav. „Čeká nás jeden z nejnáročnějších úkolů – vybudování dočasných staveb a instalace v Ostrava Aréně i kolem ní. Jde zejména o vybudování zázemí pro média a stavbu fanouškovské zóny, která vznikne na obou parkovištích před arénou. Právě na těchto plochách tedy nebude možné parkovat, proto jsou pro návštěvníky zajištěna záchytná parkoviště. A to jak pro osobní auta, tak i pro autobusy,“ přiblížila zástupkyně prezidenta ostravského OV MS IIHF v ledním hokeji Irena Šašková. „Fanoušky bychom tedy už nyní chtěli upozornit, že možnosti parkování v bezprostřední blízkosti arény budou omezené. Uvědomujeme si, že pro samotné obyvatele Ostravy mohou v době konání šampionátu vzniknout dopravní komplikace řidičům automobilů, věřím ale, že s dávkou lidské vstřícnosti a trpělivosti se všichni dostanou tam, kam potřebují,“ dodala Irena Šašková.

O zajištění pořádku se během konání mistrovství ve spolupráci s pořadateli bude starat Policie České republiky. „Bezpečnost i v tomto případě je pro nás prioritou. Do opatření se zapojí policisté různých služeb a složek našeho krajského ředitelství a budeme spolupracovat s celorepublikovými útvary. Zaměříme se rovněž na veřejný pořádek, majetkovou kriminalitu a dopravní situaci, kdy očekáváme, že provoz bude v určitých časech zápasových dnů a místech velmi intenzivní,“ prohlásil ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel.

Na nápor tisíců fanoušků je připraven Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. „Díky důkladným přípravám, proběhlému cvičení složek IZS a také zkušenostem z předchozího světového šampionátu, který se v Ostravě konal v roce 2015, jsme připraveni na celou škálu scénářů,“ popsal ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař. Na jeho slova navázal zástupce ředitele Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje David Holeš: „Naše týmy jsou připraveny poskytnout neodkladnou přednemocniční péči pro diváky i účastníky mistrovství, abychom zajistili plynulý průběh šampionátu.“

„Chtěli bychom všechny hokejové fanoušky poprosit, aby opravdu v maximální možné míře využili MHD, která bude v zápasové dny jezdit v kratších intervalech, a nepokoušeli se dojet autem až k aréně, kde se dají očekávat kolony,“ vysvětlil vedoucí oddělení dopravy ostravského organizačního týmu Vlastimil Bijota, který dodal: „V těsné blízkosti Ostrava Arény bude navíc parkování možné pouze na ulici Závodní, přímo naproti hokejovému stadionu. Další záchytná parkoviště budou Lipový dvůr na ulici Ruské a především záchytné parkoviště v Dolních Vítkovicích, kam budou naváděny i autobusy.“

Ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava přichystali organizátoři hokejovou jízdenku na 7 dní za 250 korun. „Chceme fanouškům nabídnout maximální komfort během jejich pobytu v Ostravě. Zvýhodněnou jízdenku lze jednoduše pořídit v aplikaci MojeDPO. Věříme, že tento benefit zpříjemní, a především zjednoduší cestování po moravskoslezské metropoli,“ popsal ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Na zastávku Sport Aréna (v ulici Závodní) fanoušci přicestují linkami 3, 11, 19, tramvajové linky 2 a 7 staví v Ruské ulici. Jako alternativu je možné zvolit také linku 12 na blízkou zastávce Palkovského.

Ve dnech hokejových zápasů budou posíleny intervaly a vypravovány výhradně velkokapacitní tramvaje na linkách 2, 7, 11 a 12. Současně vznikne posilová tramvajová linka „X“, jezdící na trase Nádraží Vítkovice – Plynárny a zpět.

Po skončení večerních utkání je připraven dispečinkem DPO koordinovaný odvoz diváků. „Nástup bude na zastávce Sport Aréna v Závodní ulici a tramvaje budou pokračovat ve směrech Dubina, Výškovice, centrum a Poruba. Počet spojů bude vycházet z počtu fanoušků na konkrétní večerní zápas,“ doplnil vedoucí oddělení dopravy pro ostravskou část šampionátu Vlastimil Bijota.

Autobusovými spoji 31, 45 a 61 se diváci dostanou na zastávku Městský stadion, ze které lze využít návazné tramvajové linky nebo dorazit do blízké Ostravar Arény pěšky.

Na Mistrovství světa v ledním hokeji je možné přicestovat také vlakem na nejbližší nádraží Ostrava-Vítkovice, na které navazuje zmíněná posilová tramvajová linka „X“. K železniční přepravě do Ostravy lze také využít spoje na nádraží Ostrava – Svinov (ze směru Praha, Pardubice, Olomouc) nebo Ostrava hlavní nádraží (ze směru Bohumín, Havířov). Následně mohou fanoušci přestoupit na tramvajové linky. Z ostravského hlavního nádraží na přímou linku číslo 2 a z nádraží Ostrava-Svinov na tramvaje číslo 7 a 11.

Dopravní podnik rovněž počítá s přílety především lotyšských fanoušků na Letiště Leoše Janáčka Ostrava. „V návaznosti na spojení z Rigy posilujeme autobusovou linku Airport Express,“ sdělil ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Vstup do hokejové arény bude divákům umožněn vždy hodinu před úvodním buly, fanzóna bude zpřístupněna od 14 hodin do konce večerního utkání. Ve dnech, kdy se hrají tři zápasy, se otevře už v 11 hodin.

Před vstupy do Ostravar Arény i fanzóny bude probíhat bezpečnostní kontrola. „Aby vše probíhalo plynule, doporučujeme zanechat nadměrné a přebytečné věci doma nebo případně v úschovnách kolem haly. Seznam zakázaných předmětů nalezne každý na své vstupence,“ řekl vedoucí oddělení security Miloš Benda. Úschovny budou umístěny před vstupy do arény a fanzóny.