Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Víc než jen mrchožrouti! Ostravská zoo na sobotu chystá pestrý supí program

Na první sobotu v září připadá Mezinárodní den supů. Během tohoto dne připomíná řada ochranářských organizací a zoologických zahrad nepostradatelnou úlohu těchto mrchožravých dravců v přírodě a zejména upozorňuje na jejich ohrožení.

Foto: Monika Vlčková

Některé druhy dokonce balancují na hranici úplného vyhubení. Zoo Ostrava se k akci také připojuje a pro návštěvníky připravila na sobotu 2. září pestrý supí program pro malé i velké. Během něj návštěvníci zjistí, které druhy supů se vyskytují v Evropě a které mohli spatřit indiáni, co supy ohrožuje, jak pomáhá těmto majestátním ptákům ostravská zoo, jak pomáhají její návštěvníci a jak může pomoci každý z nás. Připraveno bude i mimořádné komentované setkání u supů.

Supi jsou víc než jen mrchožrouti, jsou to úklidové týmy přírody, které tiše provádějí zásadní službu udržující naše ekosystémy zdravé. Efektivní likvidací uhynulých zvířecích těl supi pomáhají předcházet šíření nemocí a snižují také potřebu nákladných procesů nakládání s odpady, které produkují emise CO2. Stručně řečeno, supi poskytují pozoruhodnou škálu bezplatných ekosystémových služeb, které jsou přínosem pro přírodu i společnost jako celek. Navzdory jejich zásadnímu přínosu se ale populace mnohých druhů supů nebývalým tempem zmenšují, některé se dostaly až na pokraj vyhubení.

Tito majestátní dravci byli v minulosti intenzivně pronásledováni, protože lidé bohužel věřili, že dokáží ulovit např. jehňata nebo dokonce malé děti. V důsledku ilegálního zabíjení nebo kladení otrávených návnad byli na mnohých místech dokonce vyhubeni. Ale i v současnosti čelí různým nástrahám, jako jsou otravy, zásahy elektrickým proudem, kolize a další faktory spojené s lidskou činností. I na to upozorňuje každoročně pořádaný Mezinárodní den pro supy. Nedovolme tyto důležité ptáky zmizet z našeho nebe.

V Evropě se vyskytují čtyři druhy supů – sup bělohlavý, sup hnědý, sup mrchožravý a orlosup bradatý. Jejich populace čítají jen okolo několika set až několik tisíc párů. Díky přísné ochraně a mezinárodním repatriačním projektům se daří supy na původní místa postupně navracet. Velký podíl na tom mají zoologické zahrady, které pro záchranné projekty bezplatně poskytují přirozeně odchované ptáky k vypuštění do volné přírody. Tak je naplňován jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti. Jedná se o konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Zoo Ostrava je do řady mezinárodních záchranných projektů také dlouhodobě zapojena.

Během sobotního programu v ostravské zoo se návštěvníci budou moci seznámit s problematikou celosvětového ohrožení supů, ale také zapojením ostravské zoo do záchranných projektů na pomoc supům. Pro děti budou od 11 do 16 hodin u výukového centra připraveny supí aktivity a kvízy (v případě nepříznivého počasí uvnitř výukového centra). Kdo bude chtít, může se na chvilku dokonce stát supem. Ve 12:30 hodin proběhne mimořádné komentované setkání u supů bělohlavých.

Lidé mohou v Zoo Ostrava vidět celkem pět druhů supů – všechny čtyři evropské a jednoho afrického – supa kapucína, který patří ke kriticky ohroženým druhům. Většina z nich se zde i úspěšně rozmnožuje a díky tomu zoo bezplatně poskytuje mladé supy pro posílení divoké evropské populace, celkem to bylo již 24 jedinců: 18 orlosupů bradatých, čtyři supi hnědí, po jednom mláděti supa bělohlavého a supa mrchožravého. Na záchraně evropských supů, i dalších ohrožených druhů, se od roku 2016 společně s vedením zahrady podílejí i všichni návštěvníci Zoo Ostrava, aktuálně prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu. Děkujeme!