Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Je to sameček! V ostravské zoo se narodil šimpanz

Minulé pondělí se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je šestnáctiletá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará.

Foto: Tereza Šindelářová

Mládě samečka porodila samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2019 z dánské Zoo Aalborg. Jedná se o její první mládě. Jelikož nemají primáti péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala pozorováním jiných samic při odchovu mláďat. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého ostravská zoo získala na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Mládě zatím prospívá. Vzhledem k rodičovské premiéře matky jí ale chtějí chovatelé dopřát klid při odchovu svého prvního potomka. I celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla, a proto bude Pavilon evoluce po určitou dobu otevřen v omezeném režimu, případně úplně uzavřen.

Samice s mládětem ale v průběhu dne pobývá spolu s ostatními členy skupiny i ve venkovním výběhu, kde ji mohou trpěliví návštěvníci spatřit. Každopádně prosíme o pochopení a trpělivost. Jedná se o vzácně mladě kriticky ohroženého lidoopa. V tomto roce se v rámci Evropského ex situ programu (EEP), který vede ostravská zoo, narodilo ani ne deset mláďat," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.


Foto: Tereza Šindelářová.

Ostravská skupina šimpanzů hornoguinejských čítá celkem devět členů. Tvoří ji dva dospělí samci, pět samic a dvě mláďata. Kromě týden starého samečka je to sameček narozený v únoru 2020.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben. V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený. Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců.