Nejnovější zprávy: Poruba po dvou porážkách uspěla ve Zlíně, ve středu hraje opět v Kravařích Vítkovická nemocnice má novou angiolinku, s vyšetřením pomáhá i umělá inteligence

Společnost

V Bohumíně bude pokračovat stavba protipovodňové hráze, našly se peníze

Stavba protipovodňové hráze v Pudlově bude pokračovat. Díky intervenci města se podařilo dojednat další financování projektu, za který stát zaplatí téměř 400 milionů korun.

Foto: Pavel Čempěl

Ještě před několika dny přitom byla budoucnost ochrany Bohumína před velkou vodou nejistá, a to kvůli vládním škrtům.

Pudlov je poslední městskou částí, která na zhotovení protipovodňového valu čeká. Projekt jeho výstavby je rozdělen do tří etap. První z nich odstartovala přesně před rokem a zafinancovalo ji Povodí Odry ze svých prostředků. Aktuálně pracuje na jejím dokončení. Státní příslib dotace na další dvě etapy však nečekaně ohrozila plánovaná úsporná opatření ze strany vlády. „Ministerstvo zemědělství letos v létě avizovalo, že není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci. Nebýt opakovaných apelů na ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, projekt by dostal dočasnou stopku, čímž by byla celá investice zmařena. Polovina hráze nemá žádný smysl,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Město opakovaně oslovilo jak ministra financí Zbyňka Stanjuru, tak i ministra zemědělství Marka Výborného, pod jejichž resorty financování projektu spadá. Apely z Bohumína nakonec vyslyšeli. „Při posledním jednání, které proběhlo minulý týden v Praze, nám pan ministr Stanjura přislíbil, že záležitost vyřeší, což následně potvrdil i pan ministr Výborný,“ sdělil Vícha s tím, že rozhodnutí je klíčové nejen pro městskou část Pudlov, ale pro celý Bohumín. „Jde o ochranu majetku, zdraví a životy osmi set lidí, kteří v lokalitě žijí, a současně o ochranu strategické rozvodny, která zásobuje elektřinou kompletně celé město,“ vysvětlil.

Příznivou zprávu o pokračování stavby obdrželo i Povodí Odry, který je realizátorem projektu. „V rámci pracovního jednání s ministrem Markem Výborným, které se uskutečnilo v pátek 10. listopadu v Ostravě, jsme byli informováni, že finanční prostředky na stavbu ochranných hrází na řece Odře a Orlovské stružce v Bohumíně budou zajištěny. Očekáváme tedy rozhodnutí o přidělení dotace,“ potvrdila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

Val o délce téměř tři kilometry a šířce čtyři metry by měl být hotov v roce 2025. „V současnosti se dokončuje silniční most do místní štěrkovny. Protipovodňová zeď podél Stružky ve Vrbici a ochranná hráz po most do štěrkovny jsou již vybudovány,“ doplnila Vlčková. Ve druhé etapě počítá investor s výstavbou hráze až po křížení s Rolnickou ulicí v blízkosti Antošovické lávky. Poslední etapa představuje vybudování závěrečného úseku protipovodňového valu, který se napojí do tělesa železničního náspu na trati Bohumín - Chalupki.

Na rozsáhlé akci se finančně podílel i Bohumín. „Poskytli jsme celkem šest milionů korun, čtyři z toho na výkupy pozemků, zbývající dva na zpracování projektu,“ uzavřel Vícha s tím, že bylo také nutné změnit územní plán.