Nejnovější zprávy: Bílovečtí hasiči se přestěhovali do nemocnice. Jejich „zámeček“ prochází obnovou Dolním Vítkovicím stoupla návštěvnost, chystají se další novinky

Regiony

V Bílé se staví lanovka za 150 milionů. Bude vyhřívaná a uveze šest lidí

​V Bílé na Frýdecko-Místecku začala stavba nové šestimístné vyhřívané lanové dráhy. Nahradí dosavadní čtyřmístnou, která lyžaře v zimě a turisty v létě vozila posledních 17 let.

Lanovku dodá firma DOPPELMAYR. Na snímku je typově stejná lanovka, jaká bude v Bílé. Foto: se svolením DOPPELMAYR

Projekt za téměř 150 milionů korun by měl být dokončený do začátku letošní zimy, řekl provozovatel areálu Jaroslav Vrzgula.

"Zahájili jsme technické a přípravné práce. Chystá se elektřina. Sundali jsme sedačky a budeme sundávat i lano. Zemní práce začnou v červenci. Máme trochu zpoždění. Museli jsme ještě jednou nechat překontrolovat lano nesoucí sedačky," uvedl Vrzgula. Celá dosavadní lanovka včetně lana se totiž bude podle Vrzguly používat v jiném středisku.

Nová lanová dráha bude kopírovat trasu té nynější. Sedačka bude ale nově šestimístná, s bublinovým krytem pro pasažéry a vyhřívaná. Dosud měly sedačky čtyři místa. Cílem investice je zvýšení komfortu cestujících. Především lyžaři podle Vrzguly ocení, že díky nové technologii budou nastupovat a vystupovat při výrazně nižší rychlosti.

Projekt za 147 milionů korun Vrzgula s týmem připravuje pět let. Financovat jej budou z úvěru, který získali. Dotací 40 milionů korun přispěla Národní sportovní agentura. Stavba bude zahrnovat i výstavbu stanic pro nástup a výstup. Instalovat se budou také nové sloupy.

Středisko Bílá je největším a nejnavštěvovanějším lyžařským areálem v Beskydech. Lyžaři mají na dvou svazích k dispozici sedm sjezdovek s celkovou délkou 5,4 kilometru.