Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Sport

Sbohem, Monsieur Dakar. Zemřel legendární závodník Karel Loprais (†72)

Sportovní svět smutní. Ve věku dvaasedmdesáti let zemřela po krátké nemoci legenda závodu Rallye Dakar Karel Loprais.

Zprávu o úmrtí výjimečného závodníka, jemuž se přezdívalo Monsieur Dakar, sdělil ve čtvrtek Deníku Lopraisův syn Leo.

„Opustil nás muž, který obecně šetřil slovy a ještě méně mluvil sám o sobě. Přesto si svými činy, úspěchy, chováním, jednáním, vystupováním, přístupem k životu, ale i typickým plaše vypadajícím úsměvem získal úctu, respekt a srdce několika generací svých kolegů, soupeřů, fanoušků motoristického sportu i široké veřejnosti," píše se na facebookové stránce Aleš Loprais Dakar Live.

Ostravský rodák poprvé závodil na Rallye Dakar v roce 1986 a o dva roky později už slavil první vítězství. Slavný závod, na kterém pokaždé závodil v kamionu Tatra, vyhrál celkem šestkrát, čtyřikrát byl druhý a jednou třetí. Naposledy se radoval z vítězství v roce 2001. Na Dakaru startoval devatenáctkrát a v jeho stopách se vydal i synovec Aleš

„Jméno Karla Lopraise bude vždy spjato s našimi vozidly a legendárním závodem Rallye Dakar. Čest vaší památce, pane Lopraisi," napsala na svém facebookovém profilu automobilka Tatra.

Karel Loprais je několikanásobným držitelem Zlatého volantu, v roce 2000 byl vyhlášen Autoklubem České republiky závodníkem století a v roce 2017 obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili za Zásluhy.

Poslední rozloučení s legendárním závodníkem proběhne 22. ledna ve Frenštátě pod Radhoštěm. Odchod Karla Lopraise je bolestivou ranou pro celou rodinu i široký okruh přátel. Dnes nás opustil naprosto originální člověk, jehož místo v našem světě nelze nikým a ničím zaplnit. V našich srdcích a paměti však zůstává bezpočet krásných vzpomínek, za které nikdy nepřestaneme být vděční. Děkujeme, Karle," stojí na Facebooku.