Přízeň mocných i čich na lidi - 5 důvodů, díky kterým Oceláři dominují
Do českého týmu pro mistrovství světa se letos dostali Šimon Hrubec, Michael Špaček nebo Matěj Stránský. Tedy opory, které ještě nedávno působily v Třinci.
Oceláři jsou v posledních letech nejsilnějším extraligovým klubem. Třinec se drží na vrcholu a dá se čekat, že na něm ještě dlouho bude. Svěřenci trenéra Václava Varadi soutěž ovládli v roce 2019 i letos (sezona 2019/20 se kvůli koronaviru nedohrála) a v příštím ročníku budou útočit na zlatý hattrick. Co stojí v pozadí tohoto ohromného úspěchu?
Foto: Vladimír Pryček
Se železárnami v zádech
O třineckém hokeji se ví, že je mocně podporován místními železárnami. Klubovým bossem je Ján Moder, jenž je prvním místopředsedou Třineckých železáren. Generálním ředitelem celého podniku je Jan Czudek, který je zároveň viceprezidentem Ocelářů. Oba mají hokej rádi a třinecký klub štědře dotují, což se projevuje jak na místním zázemí, tak na podobě týmu.
Skladba kádru
Tento bod úzce souvisí s tím předešlým. Oceláři mají peníze, které umí investovat. Třinec má rok co rok nesmírně silný kádr, v jehož čele jsou zkušená esa jako Tomáš Kundrátek, Martin Růžička nebo Petr Vrána. Oceláři se navíc chovají velmi dobře i na přestupovém trhu a svůj tým pokaždé dokážou velmi dobře doplnit. Nemusí přitom nijak zběsile nakupovat, ale vždy přivedou hráče, které potřebují. Na začátku uplynulé sezony v Třinci válel Filip Zadina, v průběhu ročníku zase do Slezska přišli Michael Špaček, Jack Rodewald, Ralfs Freibergs nebo Ondřej Kacetl. A všichni se pak stali tahouny na cestě za titulem.
Peterkovi muži
Aby tým šlapal na ledě, potřebuje i kvalitní vedení. A to Oceláři mají. Sportovním ředitelem klubu je bývalý vynikající útočník Jan Peterek, jenž s Oceláři v roce 2011 získal mistrovský titul. Poté pracoval u mládeže a posledních pět let zastává svou současnou funkci. Hokeji dokonale rozumí a ze své pozice dělá kroky, které dávají smysl. Jako správná se ukázala také jeho sázka na Václava Varaďu, který se stal v roce 2017 hlavním trenérem třinecké družiny. Od té doby ji dovedl ke dvěma titulům, a kdyby loni neúřadoval koronavirus, tak z toho mohl být i mistrovský hattrick. Bývalý hokejový buldok, který řadu let hrával i v NHL, má navíc k dispozici kvalitní realizační tým v čele s Markem Zadinou a bývalým úspěšným gólmanem Jaroslavem Kamešem.
Zázemí jako v NHL
V České republice je několik moderních arén. Ovšem zázemí jako v Třinci, to nikdo jiný nemá. Oceláři hrají v moderní Werk Areně, v níž působí od roku 2014. Už čtyřikrát zde hráli finále a získali tady i dvě extraligová zlata. Kabina a celkové zázemí klubu je podle komentářů hráčů, kteří působili i v NHL, srovnatelné s tím, co mají hráči za Atlantikem. Co víc si k úspěchu můžete přát?
Farma ve Frýdku-Místku
Třinec nesází jen na velká jména, ale rád si vychovává i vlastní talenty. Ti svou kariéru mnohdy rozjedou v nedalekém Frýdku-Místku, který je od roku 2015 farmou Ocelářů. Na vzniku tohoto projektu se významnou měrou podílel Jan Peterek a rychle se ukázalo, jak moc byl tento krok správný. Rysi brzy postoupili z druhé ligy do první, a i když letos neprošli do play-off, tak nabízí ideální prostor mladíkům, kteří sní o tom, že se jednou posunou do kádru Třince. Dres Frýdku-Místku v minulé sezoně oblékali například mladí reprezentační gólmani Nick Malik a Tomáš Suchánek, ale také zkušení hráči v čele s Milanem Mikulíkem, Rostislavem Martynkem nebo Ondrejem Šedivým. Do Frýdku-Místku, na jehož lavičce budou v příští sezoně stát trenéři Mojmír Trličík a Jozef Daňo, se chodí rozehrávat také hráči Ocelářů, kteří se nevejdou do sestavy, nebo se vrací po zranění. Spolupráce je tak velmi prospěšná pro obě strany.