Nejnovější zprávy: Muže v Beskydech pobodal sršeň, měl silnou alergickou reakci V Ostravě ráno havarovaly tramvaje, jeden muž utrpěl vážná zranění

Společnost

Největší požár Ostrava loni zažila, když vybuchl zásobník v areálu chemičky

​Hasiči v Moravskoslezském kraji loni vyjeli k takřka 23 tisícům událostí, přesně jich napočítali 22 998. Přitom opravdu mimořádných událostí řešili celkem 16 668.

Ilustrační foto: se souhlasem HZS MSK

Hasiči z Moravskoslezského kraje už dlouhodobě vyjíždějí k nejvyššímu počtu událostí v rámci celé České republiky, rozdíly ve srovnání s některými jinými kraji jdou do tisíců. Do těchto statistik jen na území Ostravy loni patřilo 627 požárů, 412 dopravních nehod, 177 úniků nebezpečných látek a přes 3 000 případů takzvané technické pomoci.

Největším požárem byl loni v Ostravě výbuch zásobníku s ethylanilinem v areálu BorsodChem MCHZ v Ostravě. Škoda dosáhla výše 4,9 milionu korun. Hasiči zde uchránili hodnoty za 66,5 milionu korun. Při výbuchu utrpěla zranění jedna osoba.

„Více než polovinou se také na celkovém počtu mimořádných událostí v kraji dlouhodobě podílejí například výjezdy ke stromům hrozících pádem nebo ke spadlým stromům,“ řekl Jiří Němčík, náměstek pro Integrovaný záchranný systém a operační řízení HZS Moravskoslezského kraje. Hasiči loni také zbytečně vyjížděli k 763 planým poplachům.

Mnohé požáry zaviňují lidé, často je viníkem nedbalost

Počet požárů se v Ostravě dlouhodobě drží kolem hranice 600. Jednotky hasičů likvidovaly loni na území Ostravy 627 požárů, které dosáhly celkové přímé škody přes 26 milionů korun. „Ovšem včasné zásahy hasičů uchránily hodnoty na majetku představující více než šestinásobnou částku - téměř 170 milionů korun,“ zdůraznil Němčík.

Při loňských požárech v Ostravě zahynula jedna osoba a zraněno bylo celkem 35 osob, z toho jeden hasič. Evakuovat museli hasiči při požárech 231 osob a při požárech zachránili v Ostravě 38 lidí. Nejčastějšími příčinami požárů v Ostravě bylo v 44 procentech neprokázané zavinění nějaké osoby, dále nedbalost nebo technické závady, například ucpaný komín.

Neakutně hasiči otvírali vchody či likvidovali hmyz

Přes osm a půl tisíce, konkrétně 8 588 zásahů, provedli hasiči na území Ostravy, z toho 5 651 bylo bezprostředně nutných a 2 937 zásahů patří do takzvaných zásahů takzvaně neemergentního charakteru, což jsou zásahy, při nichž nehrozí bezprostřední nebezpečí požáru nebo škody na majetku.

Hasiči tak také loni „neakutně“ otevírali uzavřené prostory, převážně vchodové dveře bytů, či likvidovali bodavý hmyz. K neemergentním událostem patřily i některé práce související s čištěním komunikaci, protlačováním zanesených kanalizací, ořezáváním dřevin nebo asistence u sportovních a kulturních akcí.

Detektory požárů zachraňují životy!

Nedbalost zavinila mnohé ze 124 požárů v bytech nebo domech, tedy objektech pro bydlení. Proto hasiči popularizují v poslední době detektory požárů. Ty však zatím v mnoha obydlích chybí.

„V roce 2023 zemřelo při požárech v celém Moravskoslezském kraji dvanáct osob, z toho devět mužů a tři ženy. Z toho deset osob zemřelo v přímé souvislosti s požárem. Minimálně v sedmi případech, z deseti těchto tragických událostí, mohla instalace zařízení detekce a signalizace požárů přispět zachránit život,“ řekl Němčík. Od roku 2018 reagovaly detektory požárů v 99 případech a detektory oxidu uhelnatého v 87 případech.

U těchto případů nemusí detektory vyburcovat jen majitele bytů a domů, ale na jejich signál mohou účinně reagovat i sousedé. „Majitel se třeba v noci nemusí probrat ze spánku nebo je už intoxikovaný, ale soused může sirénu detektoru uslyšet a přivolat hasiče,“ vysvětlil Němčík.

Špatně parkující auta znemožňují průjezd aut hasičů

Němčík upozornil také na „klasické“ riskantní pálení trávy, které může způsobit nepředstavitelné požáry. „Tyto případy nelze podceňovat. Příkladem je Řecko, kde loni v létě vypukl nejhorší požár v historii Evropské unie od roku 2000. Ostatně. i my jsme si velký požár zažili v Hřensku,“ řekl Němčík.

Hasiči se také stále setkávají se špatným parkováním aut na sídlištích. „To nás trápí dlouhodobě. Lidi parkují na místech, kde by neměli, na místech, kudy musí jet hasičská technika. Naše speciální vozidla jsou velká a opravdu neumějí lítat a ti lidé si neuvědomují, že naši pomoc mohou někdy potřebovat oni sami. To je jeden z velkých problémů, které nás trápí,“ řekl náměstek pro Integrovaný záchranný systém a operační řízení HZS Moravskoslezského kraje.

Na území Ostravy působí 33 jednotek požární ochrany, z toho šest jednotek profesionálních členů Hasičského záchranného sboru, kteří využívají celkem pěti výjezdových center a jedné hasičské stanice. Doplňuje je 22 jednotek dobrovolných hasičů městských obvodů. Dále se na území Ostravy nacházejí tři jednotky hasičských záchranných sborů a dvě jednotky dobrovolných hasičů v ostravských výrobních podnicích.