Nejnovější zprávy: Během noční bezpečnostní akce v centru Ostravy byl z přepravy vyloučen každý desátý cestující Muž (24) chtěl skočit z Frýdlantských mostů. Dopadl však do matrace

Společnost

Kriminalita v Ostravě roste. Policisté jsou v ulicích více

Ostravští městští policisté evidují za loňský rok přes 63 tisíc událostí. To je v porovnání s rokem 2022 o 3000 více, oproti roku 2021 dokonce o 9000 více.

Ilustrační foto: se souhlasem MPO

Nejčastěji se loni ostravští strážníci potýkali s narušováním veřejného pořádku, například znečisťováním veřejného prostranství nebo konzumací alkoholických nápojů v místech, kde to vyhláška zakazuje.

„Je to trend posledních let, způsobený tím, že máme lepší techniku a vybavení k odhalování přestupků a narušování pořádku. V loňském roce jsme tak průměrně zasahovali u 173 událostí denně, což je obrovské číslo, na které musíme reagovat. Musíme se více zaměřit na lokality, kde zasahujeme nejčastěji, a posílit tam počet lidí,“ řekl médiím při ohlédnutí za loňským rokem ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

Dodal, že do jara by městská policie chtěla doplnit chybějící počty lidí, které dnes činí celkem 43 strážníků. Strážníci chybí především v centru Ostravy. „Doufám, že se to bude dařit. Lidé nám odcházejí k jiným ozbrojeným složkám jako je armáda a Policie České republiky, kde je výsluha, což strážníci bohužel nemají,“ uvedl Plaček.

Ostravští strážníci i přesto v minulém roce zadrželi a Policii České republiky předali celkem 405 osob podezřelých ze spáchání trestného činu a 252 osob, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Ostravané nemají strach tam, kde by se měli bát

Bezpečnost ve městě je jedním z největších a nejožehavějších témat obyvatel při všech průzkumech, které si město dělá. Lidé jsou na toto téma citliví, i když někdy vnímají bezpečnost ve městě trochu jinak než experti.

„Například tím, že se bojí o bezpečnost tam, kde je naprosto bezpečno, a nebojí se tam, kde by se měli bát,“ prohlásil primátor města Ostravy Jan Dohnal.

Ředitel ostravské městské policie doplnil, že například prostor Nové Karoliny patří mezi ty, kde se mnozí lidé cítí bezpečně, přestože je tam spousta kapesních krádeží a dalších protiprávních jednání. „Počet hlídek strážníků je přitom v oblasti Karoliny poměrně vysoký. Takže lidé vnímají, že tam strážník a policista jsou, ale bohužel ten nápad trestné činnosti je tam také,“ prohlásil Plaček.

Ostrava má podle primátora Dohnala dnes co do počtu strážníků největší městskou policii v České republice, která podle primátora odvádí velmi profesionální práci.

„Nemám rád, když se činnost strážník zplošťuje tak, že strážníci jsou tu jen proto, aby vybírali pokuty za špatné parkování. To není pravda, i když i to je náplní její činnosti,“ řekl primátor. Připomněl, že i ony pokuty vybrané strážníky končí ve fondu pro upevnění veřejného pořádku, jdou tedy například na nákup vybavení městské policie.

Kamer v ulicích přibývá. V hromadné dopravě také

Ostrava má na svém území téměř 950 kamer a loni začala používat na zastávkách Frýdlantské mosty, Důl Odra a Karolina i chytré bezpečnostní kamery, které detekují neobvyklý zvuk, například řinčení skla. Rovněž umí zvýraznit v kamerovém centru kameru, kolem které se něco podezřelého děje. Strážníci si tyto chytré doplňky běžných kamer pochvalují jako dobrého pomocníka, protože je několikrát upozornily na výtečníky, kteří například rozbíjejí zastávky.

Kamerový systém loni v Ostravě pomohl řešit téměř pět tisíc událostí, které strážníci prostřednictvím kamer zjistili na jedenácti pracovištích. „Kamery nám pomohly zadržet 23 pachatelů trestných činů a 31 hledaných osob,“ řekl ředitel ostravských strážníků.

Kamery přibývají hojně i ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava a už brzy by měly být v každém trolejbusu, autobusu či tramvaji. „Budeme v tom první v republice. Už dnes máme velké procento trestných činů, odhalených s pomocí těchto kamer,“ sdělil Dohnal.

V ulicích je více pěších strážníků

Strážníci se loni soustředili na preventivní pěší službu v ulicích města. „Městská policie se tím snaží zvyšovat pocit bezpečí u lidí. A v druhé řadě sázíme na řadu preventivních projektů pro dvě velké a nejohroženější skupiny obyvatel, což jsou děti a senioři,“ řekl ředitel ostravských strážníků.

Pro předškoláky, školáky i studenty středních škol v předchozím roce strážníci realizovali více než 900 besed zaměřených na základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, v kyberprostoru na internetu i na prevenci šikany. Dalších více než 200 besed se zaměřily na zásady bezpečného chování v silničním provozu jako součásti národní strategie BESIP nebo programu ostravské městské policie Na hřišti to jede.

Bezpečnostní tlačítka chrání seniory před podezřelými osobami

U seniorů sehrál nejvýznamnější roli projekt Senior linky, který je určen osaměle žijícím seniorům a zdravotně či tělesně hendikepovaným osobám. Při tomto projektu v uplynulém roce vyjížděli ostravští strážníci celkem k 365 případům aktivací bezpečnostních tlačítek „zdravotní nouze“ či „podezřelá osoba“, kdy senior třeba spadl z postele, nemohl z vany nebo na něho u dveří domu či bytu zvonil neodbytný prodavač zaručeně „levnější“ energie.

„Z tohoto počtu výjezdů bylo nutné v 55 případech na místo přivolat zdravotníky,“ zdůraznil ředitel ostravských městských strážníků.

Strážníci také loni namontovali ostravským seniorům do bytů 35 panoramatických kukátek a 63 bezpečnostních řetízků.

Z dalších preventivních aktivit městské policie zaměřených na předcházení krádežím uskutečňují ostravští strážníci projekt značení jízdních prostředků a kompenzačních pomůcek pomocí syntetické DNA. Jen v roce 2023 takto označili 481 jízdních kol a koloběžek a 90 kusů kompenzačních pomůcek.

Nasbírali u hřišť a pískovišť spousty feťáky použitých stříkaček

S dopravním podnikem Ostrava spolupracují městští strážníci na řadě preventivních akcí. Loni doprovázeli takzvané asistenty dopravy při 480 osmdesáti kontrolách a deseti nočních akcích, zaměřených na černé pasažéry ve vozech veřejné dopravy.

Městští strážníci se také zaměřili na záškoláctví u dětí a konzumaci alkoholu u mladých do osmnácti let, kdy bylo městské policisty možné poměrně často vidět spolu s policisty České republiky a zaměstnanci Oddělení sociálně právní ochrany dětí například ve Stodolní ulici.

Strážníci také neúnavně průběžně sbírají narkomany použité injekční stříkačky a jehly, především u dětských hřišť a pískovišť či zastávkách MHD. Za rok 2023 jich strážníci nasbírali 3989 kusů.