Nejnovější zprávy: Muž vdechl část bramboráku a začal se dusit, museli jej resuscitovat Letáček přestoupil do Španělska, do Baníku míří bývalý gólman Sparty

Proměny kraje

Most, muzeum i nádraží. Známe nejlepší stavby v Moravskoslezském kraji

Také letos byly v několika kategoriích oceněny výjimečné stavby na území regionu, jedna cena putovala i za jeho hranice.

Muzeum Trojmezí. Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Cenu GRAND PRIX v letošním už 17. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2022 získal soubor staveb Využití výpravní haly železniční stanice Havířov a Rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici Havířov. Tyto projekty zazářily mezi 57 přihlášenými stavbami.

Prestižní soutěž Stavba Moravskoslezského kraje představuje úspěchy ve stavitelství a upozorňuje na skvělé projekty i výjimečné osobnosti v oblasti stavitelství a architektury. Do letošního ročníku se přihlásilo 57 staveb, což je nejvíce za celou historii soutěže. Slavnostní oceňování se konalo ve čtvrtek 21. 9. pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky a ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely.

„Díky této soutěži máme každý rok skutečně velmi zajímavý přehled toho nejlepšího, co se v našem regionu vybudovalo. Lidé mají možnost se seznámit se současnou úrovní stavitelství a architektury u nás. Jsem rád, že mezi letošními oceněnými stavbami nechybí ani projekty Moravskoslezského kraje, například rekonstrukce mostu ve Vrbně pod Pradědem nebo nové Muzeum Trojmezí v Jablunkově. Těchto ocenění si velmi vážíme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Soutěž Stavba Moravskoslezského kraje každoročně vyhlašují Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Obec architektů, pobočka Ostrava, a Moravskoslezský kraj. Od vzniku soutěže v roce 2006 bylo k vidění bezmála 606 staveb a rozdalo se 340 ocenění.

Stavby přihlášené do soutěže posuzuje jedenáctičlenná porota složená ze zástupců jednotlivých vyhlašovatelů soutěže. Porotci v rámci aktuálního ročníku objíždí veškeré přihlášené stavby do soutěže, vyjma staveb realizovaných mimo území Moravskoslezského kraje.