Nejnovější zprávy: Muž vdechl část bramboráku a začal se dusit, museli jej resuscitovat Letáček přestoupil do Španělska, do Baníku míří bývalý gólman Sparty

Společnost

Krajští záchranáři budou využívat velkokapacitní sanitní automobil, stál skoro devět milionů

V těchto týdnech jsou v plném proudu přípravy na zprovoznění nového sanitního automobilu, který bude sloužit v Moravskoslezském kraji.

Foto: se souhlasem ZZS MSK

Jde o speciální velkokapacitní vozidlo, které je určeno pro plnění speciálních úkolů. Celková hodnota automobilu je více než 8,8 milionů korun, z čehož větší část (5,1 milionů) byla uhrazena díky dotaci z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Nákladní vozidlo je v rámci krajských záchranářů jedinečné nejen svými rozměry – délkou téměř osmi metrů, výškou více než tři a půl metru, či hmotností 9,5 tuny, ale také určením. Bude využíváno při událostech velkého rozsahu a mimořádného charakteru, ale také při hromadných sportovních a společenských akcích.

Poskytne zázemí pro poskytování přednemocniční neodkladné péče, s možností rozšíření a napojení dvou nafukovacích stanů. Umožní osvětlení místa události a sloužit může rovněž jako evakuační vozidlo, sedících i ležících pacientů. Využíváno bude i v nepříznivém terénu.

Vybavení vozu zahrnuje komunikační techniku, transportní prostředky i přístrojové vybavení jako ventilátory, defibrilátory, sady pro zajištění popálenin a inhalačních traumat, ošetření dětských pacientů, či intoxikací a další materiál.

Řízení automobilu bude svěřeno vybrané skupině zkušených řidičů záchranné služby, kteří mají rutinní praxi v řízení návěsových nákladních vozidel. Kondiční jízdy s vozidlem, jehož základnou bude stanoviště Ostrava-Jih, už byly zahájeny.