Nejnovější zprávy: Muž vdechl část bramboráku a začal se dusit, museli jej resuscitovat Letáček přestoupil do Španělska, do Baníku míří bývalý gólman Sparty

Byznys

Vysoká pec číslo 3 zatím zůstane v Liberty Ostrava v teplém útlumu. Co to znamená?

Vysoká pec číslo 3, kterou huť Liberty Ostrava dočasně odstavila před více než dvěma týdny, zůstane v takzvaném teplém útlumu, dokud podnik nenastaví nový strategický plán.

Foto: se souhlasem Liberty Ostrava

ČTK to dnes řekla mluvčí hutní firmy Kateřina Zajíčková. Při teplém útlumu se ve vysoké peci udržuje teplo, ale podstatně nižší než při běžném provozu. Jedinou vysokou pec, kterou měl v provozu, podnik dočasně odstavil 23. října. Firma tehdy uvedla, že pec za dva týdny opět uvede do provozu, dočasné odstavení zdůvodnila nedostatečnou poptávkou. V pondělí se kvůli huti sejde mimořádné předsednictvo krajské tripartity.

"Vysoká pec číslo 3 společnosti Liberty Ostrava zůstává v teplém útlumu a je stabilizovaná. V tomto stavu bude provozována, dokud nenastavíme náš nový strategický plán, na kterém intenzivně pracujeme. Jakmile bude strategický plán dokončen, seznámíme s ním naše zaměstnance a partnery," uvedla dnes Zajíčková.

Předseda základní organizace OS Kovo Liberty ČR Petr Slanina ČTK řekl, že stejnou informaci dostali odboráři na schůzce se zástupci vedení. "Věřím tomu, že se udělala taková opatření, aby vysoká pec číslo 3 mohla být v teplém útlumu dále udržována," řekl dnes Slanina. Další jednání s vedením budou mít odbory příští týden.

I kvůli situaci v ostravské huti svolal moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO) na pondělí mimořádné předsednictvo krajské tripartity. "V prosinci končí platnost kolektivní smlouvy zaměstnanců společnosti Liberty. Ta jim dává ochranu v případě negativního vývoje ve firmě. Je potřeba urychleně uzavřít smlouvu novou," uvedl hejtman. Dodal, že vedení Moravskoslezského kraje také dlouhodobě apeluje na společnost Liberty, aby komunikovala své budoucí plány a chovala se zodpovědně vůči regionu.

Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě v Liberty už začala. Nervozita zaměstnanců ale roste. Na vážnou situaci v podniku odboráři v půlce října upozornili prohlášením, v němž mimo jiné napsali, že se firma podle jejich názoru nachází před bankrotem a není jisté, jak dlouho bude schopna vzhledem ke složité finanční situaci fungovat. Vyzvali zástupce státu, aby jim složitou situaci pomohli řešit, a požádali o svolání schůzky zástupců majitele firmy a vlády.

Skupina Liberty Steel chce ostravský podnik přeměnit v uhlíkově neutrálního výrobce. Uvádí, že má v plánu do toho investovat 8,6 miliardy korun. Klíčovým prvkem transformace má být výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece. Huť ale čelí poklesu poptávky a v médiích se objevují zprávy o tom, že má problémy platit své závazky.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Za finanční rok do loňského 31. března podnik vykázal čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun. Od roku 2019 huť patří do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.