Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

U porodu chlapečka s váhou 800 gramů pomohlo speciální stabilizační lůžko

​Ivana Hurtová měla termín porodu svého prvního dítěte spočítaný na konec května. Nakonec ale přivedla na svět přirozenou cestou syna Tobiáše už ve 27. týdnu.

Foto: FNO

Porodní váhu měl 880 gramů. Tým Oddělení neonatologie přivezl na porodní pokoj nově pořízené mobilní stabilizační lůžko, na kterém u nezralého novorozence může proběhnout podvaz pupečníku až po jeho úplném dotepání a zdravotníci přitom mohou provádět úkony, které jsou nutné pro zajištění jeho základních životních funkcí.

“Ihned po porodu jsme postavili mobilní vyhřívané lůžko nad tělo maminky a čerstvě narozené dítě, které s ní bylo stále spojeno pupeční šňůrou, jsme na něj položili. Pupečník jsme mohli nechat dotepat až do konce a zároveň chlapečka připojit na dechovou podporu,“ popsala postup použití nového speciálního lůžka Hana Burčková, zástupkyně primářky Oddělení neonatologie.

„Všechno se seběhlo strašně rychle a nečekaně. Když se syn narodil, mohla jsem jej celou dobu držet, i když ho lékaři napojovali na přístroje. A když už byl na dechové podpoře, dali mi ho dokonce na tělo. Jsem šťastná a věřím, že s pomocí lékařů tu dlouho cestu, která je před námi, společně vybojujeme,“ svěřila se čerstvá maminka.

Studie prokázaly, že dotepání až do úplného konce má i u předčasně narozených dětí velký vliv na jejich další vývoj.

„U dítěte, u kterého necháme dotepat pupečník, má daleko stabilnější krevní oběh, je u něj mnohem menší riziko bradykardie (zpomalení srdeční frekvence), a má také větší zásoby železa,“ vysvětlila přínos postupu primářka Oddělení neonatologie Hana Wiedermannová.

V péči Perinatologického centra FN Ostrava je ročně okolo 300 dětí, které se narodí do 34. týdne těhotenství a potřebují dechovou podporu.

Neonatologové předpokládají, že u převážné většiny předčasných porodů nové mobilní stabilizační lůžko využijí.

V České republice jej má kromě Fakultní nemocnice Ostrava jen Baťova nemocnice ve Zlíně.