Nejnovější zprávy: Bílovečtí hasiči se přestěhovali do nemocnice. Jejich „zámeček“ prochází obnovou Dolním Vítkovicím stoupla návštěvnost, chystají se další novinky

Byznys

Společnost OKD získala téměř 200 nových zaměstnanců, letos hledá další

Těžební společnost OKD plánovala v loňském roce přijmout 200 kvalifikovaných pracovníků jako náhradu za přirozené odchody. Podařilo se jí získat 194 nových zaměstnanců.

Foto: se souhlasem OKD

I v letošním roce bude muset ty odcházející po dosažení nároku na důchod nebo ze zdravotních důvodů nahrazovat novými. Chce proto přijmout na dvě stovky pracovníků, zejména těch s důlní praxí. S nabídkou se teď chystá oslovit hlavně bývalé důlní pracovníky OKD a spoléhat bude i na doporučení stávajících zaměstnanců. Vybraným zájemcům nabídne perspektivu zaměstnání i za horizont roku 2026.

Loni soustředila OKD náborové aktivity zejména do polského příhraničí, neboť v Polsku se počítá s těžbou do roku 2049 a pro práci v těžebním sektoru je tam stále dostatek kvalifikovaných pracovníků.

„Překážkou v náboru na polském trhu se ale staly právě dlouhodobé vyhlídky těžby v Polsku a přepokládaný termín konce dobývání uhlí v OKD. Vzhledem k tomu, že možnosti českého pracovního trhu jsou v tomto oboru velmi omezené, budeme nyní cílit na naše bývalé zaměstnance, kteří mají zkušenosti s prací v podzemí,“ vysvětlil Radomír Štix, personální ředitel OKD.

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabídne náborový příspěvek 40 tisíc korun a všem novým důlním dělníkům příspěvek na ubytování 4,5 tisíce korun měsíčně a příspěvek na dojíždění do zaměstnání až 5,5 tisíce korun měsíčně.

S náborem mohou pomoci i stávající zaměstnanci. Pokud na důlní pozici doporučí kandidáta, který odpracuje alespoň 4 měsíce a splní další zadaná kritéria, získají odměnu 40 tisíc korun.

„Bezmála 30 % všech nově přijatých pracovníků nastoupilo na základě doporučení našimi stávajícími zaměstnanci. Tito doporučení mají nižší fluktuaci i menší absenci. Zaměstnance chceme tudíž ještě více motivovat, aby doporučovali další vhodné uchazeče pro práci v dole. Odměnu za doporučení jsme proto zvýšili z loňských 20 na 40 tisíc korun,“ doplnil Radomír Štix.

Společnost OKD plánuje ukončit těžbu uhlí na Dole ČSM na přelomu roku 2025 a 2026. Po ukončení těžby bude provádět technickou likvidaci dolu a připravuje se také na další podnikání.

„Podle plánu dotěží OKD poslední poruby na Dole ČSM v první polovině roku 2026, poté budeme ještě přibližně 3 roky provádět technickou likvidaci dolu, a pokud nám to legislativa umožní, také dále podnikat, a to v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie. K tomu budeme nadále potřebovat šikovné lidi. Vybraným kvalifikovaným zaměstnancům, kteří budou mít zájem v OKD pokračovat i po ukončení těžby, tak nabídneme perspektivu zaměstnání i za horizont roku 2026,“ doplnil David Hájek, ředitel provozu OKD.

Těžební společnost OKD zaměstnává 3 300 pracovníků, z nichž více než 2 400 jsou kmenoví zaměstnanci.