Nejnovější zprávy: Drama v ostravské škole. Muž vyhrožoval nožem, učitelku měl jako rukojmí Řidič přejel do protisměru a srazil se s kamionem, na místě zemřel

Společnost

Smutek, naděje a obnova. Takových bylo pět let od požáru Libušína

V noci z neděle 2. na pondělí 3. března 2014 došlo na Pustevnách k rozsáhlému požáru historické chaty Libušín, která byla podle návrhu architekta Dušana Sama Jurkoviče realizována v letech 1897 až 1899.

Tak vypadala chata Libušín v roce 2012, dva roky před ničivým požárem (Foto: Tomáš Svoboda a archiv VMP)

Rekonstrukce památky spěje po pěti letech od ničivého požáru do závěrečné fáze. Vědecká obnova jedné z nejcennějších dřevostaveb na území Česka by měla být hotová do konce letošního roku, tedy jubilejních 120 let od dokončení původního Libušína.

Jak ukázalo vyšetřování, příčinou požáru z března 2014 byla technická závada na kamnech a komíně. S ohněm na místě bojovalo více než 70 hasičů ze dvanácti jednotek ze Zlínského i Moravskoslezského kraje.

Plameny nejvíce poškodily pravou část Libušína s umělecky mimořádně hodnotnou jídelnou, na jejíž výzdobě se podílel slavný malíř Mikoláš Aleš.

„Z hlediska kulturního a památkového je to obrovská škoda, finančně se dá odhadnout na několik desítek milionů korun, navíc je to srdce návštěvnického života na Pustevnách,“ uvedl tehdy Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je správcem památky.

O významu stavby a zájmu o její osud svědčil fakt, že již druhý den po požáru byla vydána zpráva o její obnově hrazené z pojistky a částečně z veřejné sbírky, která byla hned vyhlášena.

Lidé nakonec na Libušín vybrali více než 10 milionů korun, celkové náklady se odhadují na více než 100 milionů.

Prvním stavebním krokem k rekonstrukci byla instalace provizorní ocelové konstrukce, která torzo chaty zastřešila v červnu 2014.

Přípravné a projekční práce začaly počátkem roku 2015, kdy byla dojednána spolupráce Valašského muzea (VMP) s architekty z kanceláře Masák & Partner. O rok později byl vybrán i generální dodavatel stavebních prací, kterým se stala brněnská firma Archatt.

Až poté se dali do práce tesaři z jedné ze subdodavatelských firem, Teslice CZ ze Vsetína, kteří na Bystřičce začali s ručním tesáním trámů a stavbu postupně „na sucho“ stavěli v hale.

Na Pustevnách se s novými i původními trámy, kterých se na Libušín vrátilo zhruba 7 %, objevili v červnu 2017, kdy zahájili skládání obvodových roubených stěn.

„Zahájili jsme nejdůležitější etapu obnovy Libušína, to znamená výstavbu roubení. Od této chvíle bude stavba viditelně růst nahoru,“ sdělil tenkrát ředitel VMP. Ochranná konstrukce ze stavby zmizela v červenci téhož roku.

V létě roku 2018 již byla prakticky celá hrubá stavba hotová a řemeslníci se mohli dát do prací na technologiích a instalacích, jako je automatický protipožární systém či vytápění tepelným čerpadlem.

„Letošní výzvou pro nás bude práce na interiéru jídelny, kde bychom rádi udrželi minimálně stejnou kvalitu řemesla jako v exteriéru,“ řekl restaurátor Luděk Dvořák.

S řemeslníky pracoval mimo jiné na barevnosti Libušína, který za několik měsíců opět vynikne nejen unikátní architekturou, ale i pestrostí olejových barev či temně rudým roubením jako za časů Dušana Sama Jurkoviče.