Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

Šesťáci se učili animovat. Bílovecký amatérský filmový festival se blíží

Český animovaný film má ve světě skvělé jméno. Ostatně mistři animace Jiří Trnka, Břetislav Pojar nebo fenomenální Karel Zeman či Zdeněk Miler mají své místo v historii animovaného filmu a jejich filmy a postavičky znají děti v celé Evropě.

Foto: se souhlasem BAF

Jsou si toho vědomi i organizátoři projektu festivalu Bílovecký amatérský film (BAF), kteří od loňského roku pořádají pro děti bíloveckého gymnázia a školáky ve Studénce filmové workshopy. Ty je mají seznamovat s postupy, jakými se natáčí filmy, a to nejen animované, ale i hrané či dokumentární.

Točit filmy se učí i školáci

S technikami natáčení a tvorby filmů proto často filmové nadšence seznamují zkušení autoři a filmaři, například bílovecká scenáristka Aneta Honzková, která napsala scénář k filmu Její tělo, inspirovaném příběhem Andrey Absolonové, úspěšné skokanky do vody z devadesátých let.

Nedávno se zase na Základní škole Františka kardinála Tomáška ve Studénce konaly animační workshopy „Základy animace“ pro žáky šestých tříd. Lektoři představili školákům principy filmové animace a rovnou je i učili vytvářet jednoduché animované snímky. „Žáci vše zvládli s přehledem a výsledkem bylo hned několik animovaných snímků,“ popsala za školu ve Studénce Lucie Drahošová.

Natočily rozpad robota po snězení kečupu či nebezpečnou autonehodu

Každá skupina pracovala s vlastním mobilem, jedno dítě vždy zastávalo roli kameramana a druhé animátora. Děti se tak naučily dva hlavní typy animace. Tedy ploškovou animaci, pro kterou si vymyslely krátký příběh na téma rybky a žraloka, a vytvořili třívteřinovou animaci. Druhým typem byla animace postaviček, kde děti vytvářely krátké příběhy s postavičkami, které si samy přinesly – ať už šlo o postavičky z lega, auta nebo panenky.

„Výsledky byly ohromující. Děti vytvořily různorodé animace, stvořily například animované taneční vystoupení, rozpad robota po snězení kečupu, nebezpečnou autonehodu, nebo animaci hry na schovávanou. Žáci také velmi rychle pochopili principy animace a bylo znát, že je vytváření vlastních příběhů pomocí mobilů baví,“ řekl lektor workshopů Jan Halász, který je ředitelem festivalu Bílovecký amatérský film, pod jehož záštitou workshopy proběhly.

S mobilem může natočit film každý nadšenec

Soutěžní festival Bílovecký amatérský film vznikl loni díky nadšení několika lidí z Bílovce a jejich známých, kteří jsou filmoví fandové, nebo kteří se pohybují ve filmové branži. Jeho organizátoři chtějí, aby se lidé od dětí po dospělé či seniory s podobnými zájmy přihlásili se svými filmovými snímky, stejně jako chce motivovat mladé lidi k natočení filmu.

„Cílem festivalu je, aby se lidé pobavili, něco nového naučili, poznali nové lidi a prožívali spolu nové nepoznané zážitky. Chtěli bychom, aby se při tvorbě filmů zapojila široká komunita lidí z Bílovce a okolí, nejen filmoví nadšenci, ale také umělci různého zaměření, výtvarníci, amatérští scenáristé i hudebníci a aby společně vytvořili něco, co tu ještě nebylo,“ uvedli organizátoři.

Projekt vyvrcholí festivalem, při kterém bude promítat soutěžní snímky bílovecké kino Radost. „Smyslem festivalu je ukázat, že díky moderním technologiím jako jsou například mobilní telefony, může být filmařem doslova každý. Festival bude rovněž podporovat místní umělce a umělecké projekty od tvorby filmových plakátů až po hlavní cenu – filmovou klapku zpracovanou místními výtvarníky. A o hudební produkci se postarají místní kapely,“ slíbili organizátoři.

Školáci točili dokumenty o sněhu, stávce učitelů či nakupování

Jako součást projektu už proběhlo několik workshopů. Například po tři soboty v prosinci se uskutečnil ve spolupráci se Střední školou uměleckých řemesel v Ostravě workshop, který více než třicet filmových nadšenců ze 7. až 8. tříd škol z Bílovce, Studénky a Ostravy zavedl do tajů reportážní tvorby. Lektorem jim byl Jan Spisar, jenž je například i autorem reportáží ze závodu Rally Dakar.

„Děti vyrazily do terénu po skupinách a natočily v ulicích záběry s padajícím sněhem, zachytily situaci během stávky učitelů nebo předvánoční nakupování,“ přiblížil Jan Halász, ředitel festivalu BAF.

Nadšence učily profesionálky z televize i univerzity

Na konci února se zase zájemcům o filmování věnovaly v Bílovci při workshopu Od videa k filmu dvě zkušené filmařky. Bílovecká scénáristka a dramaturgyně Jana Strýčková z České televize a režisérka, kameramanka a střihačka Veronika Müllerová z Katedry komunikace Univerzity Palackého z Olomouce odhalovaly účastníkům workshopu principy vyprávění filmového příběhu pomocí obrazu.

„Nejprve nám dámy vysvětlily, v čem je rozdíl mezi videem a filmem a poté účastníci ve skupinkách vymysleli a natočili krátkou filmovou triádu,“ popsal ředitel festivalu BAF Jan Halász.

Nultý ročník festivalu Bílovecký amatérský film má za sebou už workshopy Scénář filmu za hodinu, Hercem za hodinu, Tvorba filmového plakátu či besedu se scénáristkou Anetou Honzkovou a projekci jejího filmu Její tělo. Workshop Základy animace, který se uskutečnil ve Studénce, se bude konat také 23. března na Základní umělecké škole v Bílovci. Organizátoři ještě chystají workshop o dabingu.

Závěrečný Festivalový den projektu Bílovecký amatérský film se spoustu filmových akcí a pořadů se uskuteční letos 22. června.