Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Podvodníci číhají všude. Kybernetická kriminalita roste raketovým tempem

V ostravských Dolních Vítkovicích probíhají Národní dny prevence. Letošní ročník se koná symbolicky v říjnu - tedy v měsíci kybernetické bezpečnosti. Významná část je věnována tématu kyberprevence.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Už vás přes sociální sítě oslovil „bohatý“ americký voják sloužící v Sýrii, který vám sliboval společnou budoucnost v Americe? A po nějaké době vás poprosil, abyste mu pomohli finančně v nesnázích? Nejlépe tím, že mu pošlete na konto tolik a tolik peněz? A pak další a další?

Už jistě dobře víte, že jste se stali dalším terčem podvodníků v kyberprostoru. Těch je na sociálních sítích stále více a jejich obětí neuvěřitelně přibývá. V roce 2022 přesáhl počet takto evidovaných skutků 18 500, zatímco před deseti lety jich bylo „jen" 2 195.

Právě kvůli rychlému nárůstu kybernetické kriminality se do ostravské haly Gong sjeli na dva dny odborníci na oblast zločinnosti z celé republiky.

Když slyšel, kde dělá chyby, zvažuje zahodit telefon

Loni tato trestná činnost kulminovala v republice nejvíce, při porovnání let 2021 a 2022 narostla o 9 036 evidovaných skutků, což je nárůst o 94,9 procent. A to ve všech krajích, v Moravskoslezském kraji však počet těchto trestných činů stoupl o více než sto procent.

„Když jsem slyšel od expertů, co všechno podvodníci dnes v kyberprostoru dokážou a v čem všem dnes při využívání kyberprostoru děláme chybu, tak jsem připraven zahodit svůj mobilní telefon,“ řekl náměstek ministra vnitra ČR Radek Kaňa. „Všichni tady jsme si vědomi, jak je prevence v kyberprostoru důležitá. Jde nám hlavně o mladé lidi, mladistvé a děti. A připravili jsme na ministerstvu vnitra takovou brožuru s deseti pravidly, jak se chovat v kyberprostoru a na internetu,“ dodal.

Podotkl však, že boj s podvodníky v kyberprostoru je dnes nekonečný. „Můžeme být vzdělanější a vzdělanější, ale ti na druhé straně jsou vždycky trochu napřed. A stále hrozí. Musíme proto o nebezpečí v kyberprostoru stále mluvit, protože je spousta lidí, kteří přijdou o své úspory, protože zveřejnili informace o svém soukromém účtu, nebo naletěl nějakému v uvozovkách americkému vojákovi, se kterým si půl roku prostřednictvím fotografií dopisoval, aniž věděl, kdo stojí na druhé straně,“ řekl v Gongu Kaňa.

Nejzranitelnější jsou děti

Jazykem mladých lidí bavících se na internetu se ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR Michal Barbořík zeptal novinářů, zda dodržují základní zásady bezpečného chování na internetu. „Dáváte pozor na nový týpky, které neznáš, nebo o kterých nic nevíš? Vyhýbáte se dendžrům? Neřiď se hajp nevhodnými výzvami, co jsou total cringe,“ ptal se.

Desatero bezpečného chování v online světě představilo na Národních dnech prevence ministerstvo vnitra. Jednoduchá pravidla se nazývají Mysli na svou digitální stopu, Zvaž, koho přijmeš do svých přátel či Ověřuj informace, než je sdílíš.

„Nejčastějším druhem kriminality v kyberprostoru je jednoznačně majetková kyber kriminalita, především nejrůznější podvody. Tvoří ze sedmdesáti až osmdesáti procent veškeré zločinnosti v kyberprostoru. Nicméně rostou nám případy napadení samotných zařízení, a bohužel velkou a mimořádně závažnou skupinou trestných činů je mravnostní kriminalita, která nejčastěji míří na ty nejzranitelnější, na naše děti,“ řekl Barbořík.

Příběhy zneužívaných dětí bývají tragické

Mezi tyto trestné činy patří šíření a držení dětské pornografie nebo navazování kontaktů po internetu s dětmi s cílem od nich získat erotické materiály.

„Ty příběhy bývají někdy hodně tragické. A přestože těch případů nejsou tisíce jako je podvodů, tak důsledky mravnostní kriminality jsou opravdu závažné,“ zdůraznil Barbořík.

Dodal, že drtivá většina pachatelů na internetu se snaží podvodně získat přístupy k účtům. „Aby ti lidé sami přišli k bitcoinmatům a naházeli jim tam peníze někam neznámo kam, kde už je nikdo neuvidí. Nevyužívají už zdaleka jen podvodné maily, ale už používají takové metody, že vám někdo ve dvě hodiny ráno zavolá a snaží se vás přesvědčit, že vám někdo napadl váš účet a převádí z něj všechny peníze jinam. Pak vám nadiktuje v uvozovkách bezpečný bitcoinmat, což jsou podvodné esemesky. Navedou vás, kde kliknout, vy kliknete a už jim dáváte veškeré své údaje, které oni zneužijí,“ uvedl Barbořík.

Pro veřejnost je na Národních dnech prevence v Ostravě připravena panelová výstava i konzultace s odborníky na prevenci kriminality, rizikové chování a bezpečnost.

Podvody typu „americký voják“ cílí hlavně na ženy

Podvodníci často cílí na osoby opačného pohlaví, především na ženy. U nich si podvodník získá důvěru tím, že jim nabízí společnou budoucnost, bohatství, cennosti nebo zlato. Svou oběť kontaktuje přes komunikační portály, například přes různé internetové seznamky, sociální sítě či prostřednictvím emailu.

Scénář bývá vždy dost podobný: vymyšlený příběh, smyšlená nelehká životní situace. Podvodník ale zároveň disponuje velkým finančním obnosem, nebo má možnost získat dědictví, které však potřebuje dostat z nebezpečné zóny a nalézt někoho, kdo mu pomůže.

Poté, co podvodník získá důvěru, přejde k tomu, že potřebuje od oběti zaslat určitou finanční hotovost. Příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem je pro všechny oběti velkým lákadlem. Navíc ve chvíli, kdy podvodník začne používat slova ve smyslu záchrany svého života. Jenže jak jednou peníze pošlete, žádosti se budou opakovat a částky zvyšovat. Kriminalisté mají řadu případů, kdy se ženy zadlužily vysokou částkou a následně o všechno přišly. Místo „sladké budoucnosti“ jim zůstaly jen dluhy a oči pro pláč.

Nejdříve zavolá bankéř, potom policista. Oba jsou podvodníci

Nejčastějším způsobem kriminality v kyberprostoru je vylákání přístupových údajů k platebním prostředkům. Zazvoní vám telefon, kde se osoba představí jako zaměstnanec vaší banky a bude po vás vyžadovat přístupová hesla k účtu, který byl údajně napaden.

Někteří podvodníci mají akci tak dokonale propracovanou, že vám vzápětí zazvoní telefon znovu, s tím, že se nyní ozve a představí fiktivní policista. Cílem já dostat vás do co největšího tlaku a strachu o peníze, že přístupová hesla rádi sdělíte. V tu chvíli mají podvodníci vyhráno, vyluxují celý účet a často si na vás vezmou i statisícovou půjčku.

Zbystřete i při prodeji zboží přes různé internetové bazary. Podvodníci vás kontaktují, zda je zboží stále k dispozici, a následně vám napíší, že ho ihned zaplatí a balík vyzvedne kurýr doručovací firmy. Následně přepošlou odkaz, který vás po rozkliknutí přesměruje na podvodné stránky s platební bránou požadující přístupové údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Jakmile toto vyplníte, pachatel si může s vaším účtem dělat, co chce.

Co v takové situaci dělat? Nikdy a nikomu nesdělujte svá hesla, nereagujte na příchozí zprávy, které po vás chtějí poskytnutí soukromých údajů. Neotvírejte žádné přeposlané odkazy, a když už je otevřete, nevyplňujte požadované údaje. Nepřipojujte se k internetovému bankovnictví přes okna reklam a k tomuto procesu nevyužívejte ani veřejné sítě, například v obchodních centrech.