Nejnovější zprávy: Drama v ostravské škole. Muž vyhrožoval nožem, učitelku měl jako rukojmí Řidič přejel do protisměru a srazil se s kamionem, na místě zemřel

Společnost

Podívejte se na proměnu Masné ulice, bude tu nová čtvrť!

​Kdo se v poslední době prošel kolem rekonstruovaných ostravských jatek, tedy dnešní nové galerie Plato, jistě si všiml nejen jejich upraveného okolí, ale také zcela nové, kostkami vydlážděné ulice. Ta vznikla podél jatek dostavbou Masné ulice a spojuje Stodolní s ulicí Janáčkovou.

Foto: Petr Broulík

Nový dlážděný úsek ulice zdobí nejen parkovací místa, stromy a nové pouliční osvětlení, ale i moderní podzemní kontejnery na odpad. V těchto místech totiž postupně vznikne nové bydlení, které má oblasti ještě více vdechnout život.

Poblíž bývalých historických jatek vznikne nová rezidence Stodolní. A přímo naproti zachráněných historických jatek, dnes galerii Plato, chce město podél dnes předaného nového úseku Masné ulice vystavět i nájemní bydlení.

Dostavbou ulice vznikl nový městský blok v srdci Ostravy

„Dokončením ulice Masné vznikl v centru města prostor pro odpočinek a převážně pěší komunikaci. Současně se propojila s Janáčkovou ulicí,“ sdělil zastupující mluvčí ostravské radnice Petr Havránek.

Zvelebení místa u rekonstruovaných městských jatek, kde vznikl veřejný prostor s příjemnými mlatovými komunikacemi a velkým množstvím zeleně, je dalším krokem na cestě k nové městské čtvrti v historickém srdci Ostravy.

Náklady na stavbu, která začala loni 8. srpna, přesáhly 22,7 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem dostavby ulice Masné je společnost K2 stavební Moravia.

„Dokončením realizace ulice Masné vznikl nový městský blok v okolí rekonstruovaných městských jatek. Prodloužení vytvořilo nejen nové propojení, umožňující pohodlný pohyb po této části města, ale také prostor pro budoucí dostavbu bytových domů, které navážou na novostavbu na rohu ulice Janáčkovy,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Rezidence Stodolní vznikne místo nevyužívaných nových jatek

Dodala, že dostavba Masné ulice je čtvrtým projektem, které město v těchto místech v uplynulých třech letech realizovalo. „Tím prvním je bytový dům na ulici Janáčkově, druhým samotná významná rekonstrukce a přístavba jatek, třetím předprostor jatek a čtvrtým tato ulice,“ připomněla náměstkyně primátora.

Dodala, že město v nejbližší době čeká dostavba území. Město prodalo pozemky a nemovitosti takzvaných nových jatek na výstavbu rezidence Stodolní, investor nyní bude žádat o povolení výstavby rezidence, společnou součástí tohoto projektu je realizace meziprostoru mezi budoucí rezidencí a jatkami.

Rezidence bude vyšší standard, nájemní bydlení bude pro všechny

Město však už také nyní zahájilo přípravu na zástavbu bytovými domy, které by naproti jatkám, respektive dnešní galerii Plato, měly vzniknout právě podél Masné ulice. Budou určeny pro městské nájemní bydlení a začít stavět by se měly do tří let.

Toto nájemní bydlení by mělo „stmelit“ celou tuto lokalitu. „Byli bychom rádi, kdyby toto městské nájemní bydlení posílilo život v této čtvrti. Bude trochu jiné než chystaná rezidence Stodolní. Zatímco ta počítá s vyšším standardem bydlení, v bytových městských domech by mělo vzniknout klasické městské bydlení pro kohokoliv. Pro mladé, pro rodiny, pro začínající podnikatele nebo i seniory, kteří mají rádi život ve městě,“ řekla Zuzana Bajgarová.

Město nebude na toto nájemní bydlení pořádat architektonickou soutěž, ale chce oslovit několik autorů, kteří by navrhli jeho modernější soudobé architektonické řešení. Tyto návrhy by město rádo mělo do léta.

„Počet bytů v těchto bytových domech by mohl překročit padesát, ale to vše vzejde z konkrétního vybraného návrhu řešení zástavby. Předpokládáme, že by tu mohl být v nějaké části živý parter, ale neměly by mít charakter Stodolní ulice, kde je řada barů. Mělo by to být klidnější prostředí a bude se více podobat domům v Janáčkově ulici," řekla náměstkyně Bajgarová.

Dostavěná ulice se podobá Stodolní. Je bezbariérová

Před dostavbou prodloužení končila Masná ulice několik metrů za ulici Stodolní. Stavbaři ji v délce 34,5 metru rekonstruovali a dostavěli v délce téměř 100 metrů směrem k Janáčkově ulici, čímž se tyto ulice propojily. Nový úsek ulice Masné je vizuálně podobný ulici Stodolní, na kterou navazuje.

V komunikaci a u parkovacích stání stavbaři použili žulové kostky, v chodnících pak žulové desky a na cyklostezku použili zámkovou dlažbu. Celý koncept stavby je bezbariérový, doplněný o vodící prvky pro slabozraké občany.

Jedná se o obousměrnou komunikaci s maximální povolenou rychlostí 30 kilometrů za hodinu. Komunikaci doplňuje koridor pro cyklisty jedoucích od Českobratrské ulice. Jednosměrná cyklostezka, která převede cyklisty přes ulici Janáčkovu, je rovněž nově vybudovaná. Právě ona napojí cyklisty na současnou cyklostezku ulice Českobratrské.

Dostavba ulice získala i deset parkovacích míst a osm stromů

Podél komunikace ulice Masná vzniklo také deset podélných parkovacích stání, z toho jedno pro zdravotně handicapované. Druhou stranu komunikace rámuje chodník, doplněný trvalkovými záhony. Kolem parkovacích míst je vysázeno osm stromů druhu dřezovec trojtrnný.

Stavbaři vyměnili také nevyhovující vodovod i kanalizaci a instalovali podél nového úseku ulice veřejné osvětlení. Instalovali také čtyři podzemní kontejnery na tříděný odpad. „Pro bezpečný průjezd cyklistů i průchod chodců bude nově zřízen sdružený přejezd pro cyklisty a přechod pro chodce přes ulici Janáčkovu, který doplňuje ostrůvek,“ sdělil Petr Havránek.

Marian Kotas, jednatel K2 stavební Moravia, řekl, že dostavba Masné ulice trvala dvacet týdnů. „Práce nás bavila, protože tu vznikla vlastně nová ulice. Je na ní jeden a půl tisíce žulových kostek a jsem rád, že to není asfalt. Proč bychom také v Ostravě nemohli mít taky takové krásné dlážděné prostory jako má Praha,“ řekl Marian Kotas.

Fotogalerie

Autor: Petr Broulík