Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Nový Jičín má novou zubní ambulanci, zaplavily ji tisíce pacientů

Nově otevřená zubní ambulance v Nemocnici AGEL Nový Jičín postupně zpracovává seznam žádostí o registraci, kterých jen během prvních čtyř dní po oznámení o činnosti měla 5592. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení.

Foto: se souhlasem AGELu

Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.

„Na základě již proběhlých vstupních prohlídek našich nových pacientů je u většiny z nich žádoucí péče, která si vyžaduje více času. Toto nám blokuje značnou část ordinační doby, kterou jsme původně měli vyhrazenou pro registrace a vstupní prohlídky,“ říká Daniel Polák – praktický zubní lékař – stomatochirurg Stomatologické a stomatochirurgické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín. „Ideálně bychom měli čistit zuby dvakrát denně, ráno a večer. Samozřejmostí, na kterou řada lidí zapomíná, je čištění mezizubních prostor. A nesmíme zapomenout ani na jazyk, který taktéž může být zdrojem bakterií,“ dodává Polák.

I při sebelepší domácí péči se doporučuje navštívit zubaře minimálně jednou za rok, u dětí se pak doporučuje kontrola dvakrát ročně.

„V neposlední řadě je důležitou součástí vyšetření i preventivní onkologická prohlídka celé dutiny ústní, při níž je lékař často schopen zachytit maligní změny v ranném stádiu, kdy ještě nejsou pacienty vnímány, avšak jsou při časném záchytu mnohem lépe řešitelné,“ zpřesňuje lékař.

Čím dříve se problémy začnou řešit, tím je vyšší šance na úspěšné a méně náročné léčení a mnohdy i úplné vyléčení. „Parodontóza je pak závažným onemocněním dásní a přilehlé kosti, které je způsobeno zejména dlouhodobým zanedbáváním správné hygieny ze strany pacienta a v pokročilé fázi může vést až ke ztrátě zubů. Prevence tohoto onemocnění spočívá především v důkladné hygieně úst, pravidelných kontrolách u zubního lékaře a částečně i správné životosprávě. Pokud už dojde k rozvoji parodontózy, je nezbytné se podrobit profesionální léčbě u zubního lékaře nebo v případě pokročilejších parodontopatií u parodontologa,“ uzavírá Polák.