Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

Mladý hroch Kvido se stěhuje z Ostravy. Stane se hvězdou zoo ve Francii

Téměř tříletý samec ohroženého hrocha obojživelného Kvido odcestuje v úterý z ostravské zoologické zahrady do ZooParc de Beauval ve Francii.

Doporučení na nový domov pro mladého hrocha v rámci mezinárodní spolupráce vydala sama zoo v Ostravě, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha obojživelného, to znamená, že koordinuje mezinárodní chov tohoto majestátního zvířete v rámci evropských zoologických zahrad a vydává i doporučení k přesunu zvířat. Jednání o transportu do francouzské zoologické zahrady tak ostravská zoo sama iniciovala,“ uvedla Nováková.

Zoo hrocha na transport připravuje. Do venkovního výběhu mu umístila transportní bednu, aby se s ní seznámil a naučil se do ní nastupovat.

„Chovatelé k nalákání zvířete do nového a neznámého prostředí využili oblíbené pamlsky v podobě ovoce a zeleniny. Věříme, že do ní Kvido nastoupí bez problémů i v den transportu a nebude muset být uspán. Cesta tak pro něj bude mnohem lépe zvládnutelná. Ihned po naložení bude odvezen do svého nového domova,“ uvedla Nováková.

Připomněla, že hroch je ohrožený vinou člověka a nyní se ve volné přírodě vyskytuje již jen na horním toku Nilu.

„Kolik hrochů v africké přírodě žije, nevíme. Odhad až 148.000 zvířat je deset let starý. Letos má proběhnout nový výzkum početnosti hroší populace, do kterého se zapojí i ostravská zoo. Předpokládáme, že bude menší, ale zdali o deset či padesát procent nelze vůbec odhadnout. Proto vyžaduje i tento druh řízený chov v lidské péči,“ uvedla mluvčí.

Populace hrochů klesá i v zahradách, celkový počet chovaný na konci roku 2015 v evropských zoologických zahradách byl okolo 200. V Česku jsou hroši kromě Ostravy chováni už jen v Praze. Chov chce ale znovu obnovit královédvorská zoo.

„Důvod není ani tak v obtížnosti chovu samotném – hroch je v podstatě nenáročné zvíře. Pro zdárný chov ve středoevropských podmínkách je však potřeba vytápěný pavilon s bazénem a ideálně i přirozenou pastvou venku. Jak je patrné, tyto nároky jsou především otázkou finanční,“ uvedla Nováková.