Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Kopule vodojemu nad Vítkovem se vrací do čtyřicetimetrové výšky

Zásadní sanace věžového vodojemu s objemem 200 metrů krychlových pitné vody začala loni v létě a nyní dospěla do fáze, kdy kopule bude jeřábem vážícím 250 tun vrácena do výšky téměř 40 metrů, aby mohly pokračovat dokončovací práce

Foto: se souhlasem SmVaK

Po osazení kopule bude vodojem dále tvořit dominantu náhorní plošiny Vítkovské pahorkatiny a po finálním uvedení do provozu bude opět zajišťovat spolehlivé zásobování kvalitní pitnou vodou pro město a okolních osady.

Věžový vodojem s objemem 200 metrů krychlových pocházející z roku 1977 byl sanován obdobným způsobem, jako tomu bylo před dvěma lety u vodojemu v Albrechtičkách na hranici CHKO Poodří. Kopule byla jeřábem snesena z výšky 38 metrů na zem, kde proběhla její komplexní sanace. Po jejím dokončení může být umístěna jeřábem zpět a po zprovoznění souvisejících technologií a zařízení bude akumulace uvedena do zkušebního provozu, aby mohla být zapojena do zásobování města kvalitní pitnou vodou z Úpravny vody Podhradí, která zdrojově pochází z údolní nádrže Kružberk na řece Ostravici.

Po letech spolehlivého fungování v náročných podmínkách Oderských vrchů byl objekt v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu, přičemž nejzávažnějším nedostatkem byla pokročilá koroze řady jeho komponent. Nevyhovující byl stav vnitřní i vnější části dříku, akumulace a kotevních lan. Zkorodovány byly také armatury, potrubí, žebříky a mezipodesty, poškozené bylo opláštění akumulace.

„Stávající plášť vodojemu byl odstraněn a nové opláštění je provedeno z titanzinkové krytiny na roštu z hliníkových profilů kotveném na konstrukci nádrže. Po ošetření vnější ocelové konstrukce nádrže byl osazen nový hliníkový rošt včetně zateplení v podobě stříkané polyuretanové izolace. Veškeré stávající žebříky byly nahrazeny novými z nerezi, stejně jako všechny ostatní zámečnické prvky. Nové je také napojení vodojemu na kanalizaci,“ vysvětluje vedoucí investičního oddělení SmVaK Ostrava Dalibor Jurčák. Kompletně se mění také strojně-technologická část, kdy všechny rozvody a zámečnické prvky budou nově z nerezové oceli. Nové bude také vystrojení vodojemu v podobě přítokového a odběrového potrubí s tepelnou izolací a systémem topných kabelů pro zamezení zamrznutí systému. Kompletně vyměněna byla také zastaralá elektroinstalace, například v podobě nových elektroskříní. Nový bude systém odvětrávání prostřednictvím soustavy filtrů přes akumulaci do vnějšího prostředí.

Vodárenský areál nad Vítkovem Ve vodárenském areálu nad Vítkovem se nachází také zemní vodojem s kapacitou 650 metrů krychlových pitné vody. Ten prošel komplexní modernizací za 18 milionů korun předtím, než mohlo být přistoupeno k sanaci sousedního věžového vodojemu, aby bylo zajištěno spolehlivé zásobování lokality pitnou vodou. Vodojem, jehož sanace skončila loni na jaře, byl vybudován na počátku 70. let minulého století. Objekt byl stejně jako navazující čerpací stanice v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu. Vnitřní železobetonová konstrukce akumulační komory po desítkách let spolehlivého fungování zdegradovala, což potvrdil diagnostický průzkum VŠB-TU Ostrava. V nevyhovujícím stavu byla také převážná část venkovních i vnitřních objektů. „Ve vnitřní části objektu byly komplexně sanovány železobetonové a betonové konstrukce, opraveny stěny a stropy, očištěny a natřeny byly ocelové konstrukce, upraven byl systém odvětrávání a prostupy strojního potrubí. Rozšířeny byly také otvory pro vstup do suterénu, vyměněny byly dveře,“ říká Jurčák. Ve venkovní části došlo k opravě fasády a soklové části včetně hydroizolace, vyměněna byla střešní krytina, stejně jako klempířské a zámečnické prvky na fasádě i střeše, zrekonstruován byl odvodňovací žlab. Provedena byla řada terénních úprav, opraveno bylo oplocení nebo manipulační plocha uvnitř areálu. Nové jsou také vstupní dveře a vrata, stejně jako okna.

Vítkov na Opavsku je zásobován pitnou vodou z centrálního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu. Pitná voda z Úpravny vody Podhradí, která byla vybudována v okrajové části města, je čerpána do areálu vodojemů nad Vítkovem. Ze zemního vodojemu je pitná voda čerpána do věžové akumulace, odkud gravitačně směřuje do dalších částí Vítkova a obce Větřkovice. Kromě dvou modernizovaných vodojemů se v areálu nachází ještě další pozemní akumulace s kapacitou 800 a 2x150 metrů krychlových. Z nich je pitná voda transportována také do blízkého Klokočova, čerpací stanicí Vítkov – Budišov je transportována do zemních vodojemů u Budišova nad Budišovkou, odkud jsou zásobovány další lokality v tomto mikroregionu - Kružberk, Staré Těchanovice, Moravice nebo Melč.