Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

Jste naše záchrana! Hasiči dostali nové přilby, vyprošťovací desky a batohy

Bez vás bychom byli v pytli, řekl dobrovolným hasičům v garážích ředitelství Hasičského záchranného sboru v Ostravě-Zábřehu hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Foto: Petr Broulík

Kraj nakoupil a předal dobrovolným hasičům spoustu speciálních přístrojů a pomůcek pro jejich práci. „Vánoční dárek“ má podobu 188 kusů lehkých ochranných přileb, 44 kusů batohů se speciálními sadami technických prostředků pro hašení lesních požárů a 28 sad nejnovějších typů páteřních vyprošťovacích desek pro záchranu zraněných osob. Celkem za 3,3 miliony korun.

Tornádo i požár

Hasiči tuto novou speciální techniku poznali při svých pomocných zásazích po ničivém tornádu na jižní Moravě v roce 2021 a při loňském rozsáhlém lesním požáru v Českém Švýcarsku. Hasičskou techniku pořízenou z prostředků Moravskoslezského kraje předal požárníkům hejtman Jan Krkoška.

„Mnohdy si obyvatelé našeho kraje ani neuvědomují, jak jste důležití. Jezdíte úplně ke všemu, k povodním, k lesním požárům, k bouračkám, nebo třeba k rojům včel. Vždy existuje riziko, že se nemusíte ze zásahu vrátit. Jste naše záchrana a my na kraji se snažíme dělat maximum, abyste měli to nejlepší vybavení. A budeme i dále pokračovat v podpoře jednotek dobrovolných hasičů,“ uvedl Krkoška.

Už letos v září zastupitelstvo kraje přikleplo dobrovolným hasičům i 29 milionů korun na rekonstrukce hasičáren, nákup cisternových stříkaček nebo hasičských aut. Tuto podporu získalo pro dobrovolné hasiče 24 obcí z Moravskoslezského kraje.

Přilby jsou lehčí

Nové vybavení si převzalo 46 zřizovatelů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Moravskoslezského kraje. Ochranné přilby jsou oproti jiným přilbám lehčí, což hasiči ocení hlavně při časově náročných zásazích. Zajišťují totiž odvětrání a cirkulaci vzduchu, což je důležité v prostředí s vysokými teplotami. Jsou také uzpůsobené pro lepší prostorovou a sluchovou orientaci hasičů.

Batohové sady pro hašení lesních požárů umožňují zásahy i v hůře přístupném terénu. Páteřní vyprošťovací desky slouží pro šetrný transport zraněných při nehodách, ale také třeba z vodní hladiny. Celkem 188 přileb v celkové hodnotě 700 tisíc korun si rozdělilo 44 jednotek, 44 batohů za skoro 1,7 milionu korun šlo mezi 44 jednotek a 28 jednotek dobrovolných hasičů dostalo po jedné vyprošťovací desce. Ty celkem krajský rozpočet stály 913 tisíc korun.

Fotogalerie

Autor: Petr Broulík