Nejnovější zprávy: Drama v ostravské škole. Muž vyhrožoval nožem, učitelku měl jako rukojmí Řidič přejel do protisměru a srazil se s kamionem, na místě zemřel

Společnost

Janáčkova filharmonie zahajuje sezonu v Ostravě unikátními koncerty

Novou sezónu zahájí Janáčkova filharmonie uvedením děl dvou významných českých skladatelů. Sál Domu kultury města Ostravy 8. a 9. září 2016 od 19 hodin nejprve ovládne vznešený patos Třetí symfonie Antonína Dvořáka. Hlavní hvězdou koncertů Janáčkovy filharmonie 14. a 15. září pak bude gruzínská virtuózka a jedna z nejlepších houslistek současnosti Lisa Batiashvili.

Třetí symfonii měl Antonín Dvořák ve zvláštní oblibě, často a rád se k ní vracel a ještě několik dní před smrtí prý se zálibou listoval její partiturou.

Druhá půle koncertu bude pak patřit hukvaldskému rodákovi a jeho Glagolské mši, kterou vytvořil ve dvaasedmdesáti letech. Janáčkova cesta ke zkomponování Glagolské mše začíná patrně již počátkem 20. let 20. století, kdy se setkal s generálním vikářem Leopoldem Prečanem.

Podle pozdějšího svědectví pátera Josefa Martínka to bylo při procházce hukvaldskými hvozdy i za účasti ministra monsignora Šrámka. Hovor se stočil i na muziku, Janáček si stěžoval, že v kostelech je slyšet špatná. Na zmínku o úpadku kostelní hudby údajně Prečan reagoval: „Tož, mistře, složte sám něco hodnotného.“

Glagolská mše byla poprvé uvedena 5. 12. 1927 v Brně na koncertě Besedy brněnské, sbor a orchestr řídil Jaroslav Kvapil. Koncert, který přenášel také rozhlas, měl velký úspěch.

Orchestr bude řídit jeho šéfdirigent Heiko Mathias Förster, který se Janáčkově filharmonii upsal na další tři roky. „Dvořákova 3. symfonie je volbou Heika Mathiase Förstera. Já se s ní plně ztotožňuji zejména ideově – Dvořákovy rané symfonie se takřka nehrají, a to je škoda. Musím však říci, že jsem toto dílo neslyšel tolikrát, abych mohl prohlásit, že ho znám. V každém případě se na toto provedení těším. V kombinaci s Janáčkem je to velmi náročný a svým způsobem netradiční program, zejména pro zahajovací koncert,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Vstupenky na koncert v ceně od 160 korun můžete zakoupit v Janáček pointu (Vstupní prostor DKMO vlevo), online na www.jfo.cz nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

Zahájení koncertní sezón 8. a 9. 9. 2016, 19 hodin, Dům kultury města Ostravy – Dvořák: Symfonie č. 3 Es dur op. 1, Janáček: Glagolská mše.

Účinkují: Danková, T. Kružliaková, Ľ. Ludha, P. Mikuláš – zpěv, Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala – sbormistr, Janáčkova filharmonie Ostrava, Heiko Mathias Förster – šéfdirigent JFO.

Lisa Batiashvili – houslový zázrak

Jeden z jejích nesčetných koncertů popsal The Guardian mj. slovy: “…hraje jako kdyby zpívala árii…” V jejím podání posluchači vyslechnou Čajkovského Houslový koncert.

Čajkovskij patří k nemnoha autorům, kteří dokážou zaujmout i člověka klasikou nedotčeného. Nebylo tomu tak ale vždy. Právě jeho Houslový koncert prohlásili ve Vídni za „páchnoucí hudbu“. Leopold Auer, kterému je dílo věnováno, dokonce odmítl skladbu hrát.

Lisa Batiashvili. Foto: Anja Frers

Dnešnímu posluchači je však hned po prvním poslechu dílo okamžitě blízké, protože prostě patří k nejdokonalejším svého druhu. „U Lisy Batiashvili se potkává skvělá technika, neskutečná muzikalita, vzdělání a nyní už i zkušenosti, se kterými každý interpret zraje. Samozřejmě v určité fázi své kariéry musela mít i štěstí: zvítězila v Sibeliově houslové soutěži, na základě čehož se jí ujala prestižní agentura a přišly první významnější nabídky a její kariéra se tím rozběhla. … Zcela objektivně však každý musí uznat, že je to jedna z nejlepších houslistek současnosti,“ říká o interpretce ředitel JFO Jan Žemla.

V roce 2007 podepsala Lisa exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Deutsche Gramophone. Večer zahájí Prokofjevova „Klasická symfonie“. Její autor rád dráždil profesory na konzervatoři svými výroky i hudbou. Za vyslovenou poklonu považoval, když při premiéře jeho absolventské skladby ředitel školy vzteky práskl dveřmi.

Vedle tohoto bouřliváka však existuje i Prokofjev lyrik (balety) nebo neoklasik, čehož je svědectvím 1. symfonie, o které autor řekl, že je „jako by ji napsal Haydn, kdyby se dožil dnešních dnů“. Další symfonií, která v programu zazní, je Bizetova První symfonie.

Dlouho se o ní nevědělo, byla nalezena v archivu Pařížské konzervatoře až ve 30. letech 20. století. Práci vytvořil Bizet v 17 letech a ředitel jistě nepráskal dveřmi, protože je to zejména melodicky velmi invenční dílo.

Orchestr bude řídit François Leleux – vynikající francouzský hobojista a manžel Lisy Batiashvili, jenž na sebe v posledních 20 letech stále více strhává pozornost také jako dirigent.

Vstupenky na tento atraktivní koncert pořídíte již od 160 Kč. Více informací najdete na www.jfo.cz

Lisa Batiashvili, 14. a 15. 9. 2016, 19 hodin, Dům kultury města Ostravy, Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 “Klasická”, Bizet: Symfonie č. 1 C dur, I. Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur op. 35

Účinkují: Lisa Batiashvili – housle, Janáčkova filharmonie Ostrava, François Leleux – dirigent.