Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

V Dolních Vítkovicích se rozkýve obří kyvadlo. Státní svátek nabídne lákadla zdarma

„Vzpomínky. Umění. Vize. Ostrava“ takový je podtitul celodenního programu, který připravily Dolní Vítkovice na státní svátek 17. 11.

Kyvadlo v Gongu. Foto: se souhlasem DOV

Volnou středu budou moci lidé podle svých možností, zálib a nálady prožít v multifunkční aule Gong, která pro ně bude otevřená už od desáté hodiny dopoledne. Pestrá programová paleta, která zahrnuje například komentovanou prohlídku s nekonformním výtvarníkem Krištofem Kinterou, rozkývání obřího kyvadla architekta Josefa Pleskota či představení dalšího vývoje Dolních Vítkovic a Gongu, se uzavře až v 18 hodin.

Od 10 do 18 hodin si budou moci návštěvníci procházet Milan Dobeš Museum. To aktuálně nabízí, kromě stálé expozice, působivou výstavu světa z nepotřebných baterií „Neuropolis“ Krištofa Kintery a expozici děl uznávaného mladého polského výtvarníka Marcina Jasika pod názvem „Bezprostřední vztahy“.

Hodinu před polednem se příchozím otevře nevšední pohled na budoucnost ostravských hald. O výstavu „Halda vizí – vizí halda“ se postarali studenti architektury Vysokého učení technického v Brně. Ke své expozici uvedli: „Zaprášená sláva průmyslu je v Ostravě vidět i cítit na každém kroku. Mezi domy i stromy nalézáme pozůstatky komínů, továren či potrubí. Jedny z nejobjemnějších artefaktů těžkého průmyslu však lze lehce přehlédnout. Zarostly. Řeč je o haldách. Některé hoří, jiné vyhasly. Je možné neobydlené území znovu rozzářit?“

Kdo má rád emotivní architektonické počiny, přijde si na své i od 14 hodin. V tu dobu totiž mezinárodně uznávaný architekt Josef Pleskot v programu „Kyvadlo. Matematika a emoce“ rozhýbe unikátní obří kyvadlo, které propojuje umění, architekturu, vědu a techniku. Pleskotovo desetimetrové, zhruba dvě tuny vážící kyvadlo bylo původně umístěno v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Nyní se toto originální dílo přestěhovalo právě do Gongu v Dolních Vítkovicích. Objekt je poctou technickým dovednostem člověka. Podle Josefa Pleskota do něj lze vložit jak neklid, tak klidnou lidskou energii.

V 15:30 budou pozitivně znepokojivé zážitky v Gongu pokračovat komentovanou prohlídkou Krištofa Kintery. Ten představí svou fascinující Neuropolis. Jak říká, jde o svého druhu „krajinomalbu a reliéfy“, ovšem z elektroodpadu.

Historický pohled do oblasti Vítkovic se příchozím naskytne od 16:30. Jan Světlík a hosté připomenou počátek vítkovických železáren v roce 1828 i zahájení výroby českých ocelových lahví, které už přes sto let dobývají svět. To vše v kontextu s vývojem po sametové revoluci a přeměnou části ryze výrobní oblasti v unikátní vzdělávací a kulturní zónu. Řeč bude také o budoucnosti Dolních Vítkovic a rozšíření uměleckého záběru Gongu, respektive v něm umístěného Milan Dobeš Musea.

Závěrečná hodina celodenního programu 17. 11. bude v Gongu v Dolních Vítkovicích od 17 hodin věnována neformální debatě o vzpomínkách na 17. listopad 1989. K ní se sejdou Krištof Kintera, Jan Světlík a Tomáš Šiřina. Krištof Kintera zažil něžnou revoluci na střední škole, Jan Světlík už po studiích na vysoké škole pracoval v provozu tehdejších Vítkovických železáren Klementa Gottwalda (VŽKG). Jak “samet” vnímala jedna či druhá generace? Jak Praha? A Ostrava? A co by asi bylo s Vítkovicemi a Dolními Vítkovicemi bez revoluce? Ptát se bude Tomáš Šiřina, ředitel Dolních Vítkovic.

Na všechny avizované části programu v Gongu je vstup 17. listopadu zdarma.