Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Do obory v Hukvaldech se vrátila socha lišky Bystroušky

Do obory v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku se vrátila socha lišky Bystroušky. Symbol obory loni v květnu ukradli neznámí pachatelé.

Obnovený památník skladatele Leoše Janáčka i s kopií bronzové sochy lišky Bystroušky a pamětní deskou byl odhalen dnes.

„Ihned po zcizení sochy a pamětní desky bylo rozhodnuto, že se liška Bystrouška do obory vrátí. U příbuzných autora památníku akademického sochaře Karla Vávry, který jej vytvořil v roce 1962, se našel jen sádrový odlitek pamětní desky. Jediným podkladem pro obnovu lišky Bystroušky byly fotografie, které se podařilo sesbírat od místních obyvatel a dalších fotografů,“ připomněl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Model k výrobě nové sochy vytvořil akademický sochař Adam Krhánek z firmy v Kuřimi, která se specializuje na moderní 3D technologie. Magazín PATRIOT o tvorbě nové sochy informoval loni v říjnu.

„K přípravě modelu v počítači jsem měl k dispozici 30 snímků z různých pohledů. Přímo v hukvaldské oboře jsme si naskenovali kámen, na kterém liška stála. V počítači pak z těchto podkladů vznikl 3D model,“ vysvětlil Krhánek, který se snažil co nejvíce přiblížit originálu.

„Věrně zachytit výraz lišky Bystroušky bylo náročné. Málokdo si nafotil sochu v oboře ze všech možných stran a úhlů. Návštěvníci obory se nejvíce zaměřovali na čenich a ocas zvířete, který z pověrčivosti vyhladili do zlatavé barvy,“ uvedl Siuda.

Dodal, že biskupství proto pozvalo ke konzultacím i architekta Marka Štěpána z Frýdku-Místku, který lišku v oboře mnohokrát viděl, naposledy nedlouho před jejím odcizením.

Po několika měsících tak byla schválena konečná podoba lišky Bystroušky. Posloužila k výrobě sádrového odlitku, který byl podkladem pro výrobu bronzové sochy ve slévárně.

Výroba nové sochy vyšla na zhruba 250.000 korun a bude hrazena z pojištění. Biskupství, které je majitelem obory Hukvaldy, nechalo upravit také okolí památníku. Terénní úpravy za 214.000 korun hradila církev z vlastních zdrojů.

Socha lišky Bystroušky zdobila bludný balvan v oboře Hukvaldy od roku 1959. Zloději ji tehdy ukradli už dva měsíce po instalaci. Nahrazena byla novým odlitkem v roce 1962. Památník v rekreační zóně pod hradem Hukvaldy se stal oblíbenou turistickou atrakcí a cílem výletníků.