Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

​Děti jdou poprvé do školy? Projděte s nimi trasu!

Znáte to. Děti jsou po prázdninách rozjívené, myslí ještě na jiné věci než na to, že by měly dávat pozor, když půjdou v provozu do školy… “Snažíme se poradit jak rodičům dětí, řidičům, ale i dětem samotným, jak se v provozu po prázdninách chovat,” říká preventistka Městské policie Ostrava Eva Dupáková.

Foto: se svolením Městské policie Ostrava

Co vše se bude od 1. září odehrávat na přechodech pro chodce a na dalších místech v Ostravě?

Jako každý rok jsme si připravili akci, kdy na vytipovaných přechodech u základních a mateřských škol v Ostravě budou stát jak preventisté, tak také strážníci městské policie a zároveň i asistenti prevence kriminality, kteří jsou součástí naší organizace. Budeme zajišťovat bezpečnost dětí na přechodech, které budou chodit do škol. Bude to zejména v ranních hodinách mezi sedmou a osmou hodinou a potom v odpoledních hodinách mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou. Uvědomujeme si, že se po prázdninách na přechodech pro chodce před základními a mateřskými školami objeví spousty dětí, které si po prázdninách odvykly silničnímu provozu. Stejně tak si v průběhu prázdnin odvykli i samotní řidiči od pohybu dětí v okolí škol.

Co by měl vědět rodič před začátkem školního roku?

Tím, že děláme osvětu dlouhodobě, tak víme, že prevence začíná primárně u rodičů. Rodičům bychom chtěli říct, že ta prvotní myšlenka a počátek celé prevence je u nich. Měli by doma dětem říct, jak je důležité chodit po přechodech pro chodce, rozhlédnout se vlevo i vpravo, opět vlevo, počkat, až řidič opravdu zastaví a až poté přecházet. Vždy je dobré, aby byli rodiče vzorem a dodržovali to také. Děti samozřejmě vnímají, jak se chovají dospělí, takže my vkládáme naději nejen do dětí, ale i do rodičů. Věříme, že se budou chovat zodpovědně a budou se dětem věnovat. Dále je také dobré dbát pokynů strážníků.

Jako jedna z výborných rad mi připadá projít si trasu z domova do školy s dětmi nanečisto ještě o prázdninách.

Městská policie Ostrava spolupracuje v oblasti prevence dlouhodobě s Magistrátem města Ostravy. Konkrétně participujeme na projektu Bezpečnější Ostrava. A právě součástí tohoto projektu jsou mimo jiné i doporučení pro rodiče a děti. Jedno z nich je i projít si s dětmi trasu z domova do školy nanečisto. Důležité je to zejména u menších dětí a předškoláků, se kterými je dobré si trasu do školy projít, ale iniciativu nechat na dítěti. Dítě tak rodiči ukáže, jak by reagovalo a jak by se v dané situaci zachovalo. Uklidní to dítě, které si tím bude jisté a rodič bude mít také určitou záruku, že to jeho dítě zvládne samo.

Foto: se svolením Městské policie Ostrava

To jsou tedy rady rodičům. Co radíte řidičům?

Řidičům doporučujeme hlavně trpělivost a obezřetnost, protože opravdu začíná období shonu a v dopravě bude zmatek, protože si děti odvykly. Po prázdninách jsou více rozptýlené a stejně tak řidiči mohou být nervóznější, protože budou třeba spěchat se svými vlastními dětmi ke školám. Je tedy potřeba, aby byli tolerantní a aby v okolí škol respektovali to, že tam zbytečně nemají zajíždět, komplikovat dopravu. Každé dítě zvládne dojít pár metrů a většinou u škol stojí strážníci, kteří dětem rádi pomohou.

Já jezdím po Ostravě denně a nutno říct, že provoz o prázdninách a po prázdninách je opravdu rozdílný. Vždy je tam po prázdninách velký nárůst počtu aut, autobusů i lidí obecně. Co byste poradili přímo dětem?

Když s kolegy strážníky vidíme děti, které jdou k našemu přechodu, tak s nimi navážeme komunikaci, snažíme se je také informovat a ptáme se jich, zda vědí, jak se mají rozhlédnout. Pokud jsou děti šikovné, tak od nás dostanou malé dárečky v podobě reflexních prvků a popřejeme jim hezkou cestu do školy a připomeneme jim, aby na sebe dávaly pozor.

Městští policisté jsou u přechodů již roky. Potkávám je ve spoustě měst, když ráno projíždím. Dá se říct, že jste s dětmi v podstatě i kamarádi a ukazujete jim to, jak může být policie užitečná a nápomocná?

Myslím si, že děti i rodiče to vnímají pozitivně, protože většinou se v místě základní nebo mateřské školy nachází okrskář, který má daný okrsek na starost, a ten se už s mnohými dětmi a rodiči opravdu zná. Musím říct, že na přechodech nejsme jenom před začátkem školního roku, jsme tam i v jeho průběhu. Zároveň ale nemůžeme zabezpečovat dohled u všech přechodů, jsme opravdu u těch nejrizikovějších.

Jak moc vám pomáhají v edukaci a ve výchově dětí a rodičů dopravní hřiště?

Myslím si, že dopravní hřiště hrají dost zásadní roli, protože je to taková zkouška nanečisto, ohledně toho, jak děti zvládají dopravní značky a provoz obecně. Vjet do reálného provozu je pro děti velký šok. Na hřištích často zjišťujeme, že děti umí jezdit na kole, ale neumí používat pravidla. Zejména dávat dostatečně včas znamení rukou, že budou odbočovat či dávat přednost podle dopravních značek nebo obecných pravidel. Je vidět, že když už jezdí na cyklotrasách, tak to za ně velmi často dělají rodiče. Potom je krásně vidět, že skloubit dopravní značky a přednost zprava je pro ně dost složité. Proto podporujeme myšlenku vzniku dalších dopravních hřišť jako velmi zdařilou pro edukaci dětí. Na webových stránkách Bezpečnější Ostravy jsou přímo hřiště, která jsou určena pro výuku.

Mohli by tam chodit už od školky…

K nám na dopravní hřiště, která máme pod sebou momentálně dvě – Dopravní hřiště Orebitská v Přívoze a Dopravní hřiště ve Svinově na ulici Bílovecká, chodí i předškolní děti. Chodíme ale i za dětmi do mateřských školek.

Velkým trendem jsou momentálně elektrické koloběžky, na kterých jezdí děti, které mnohdy vůbec neznají dopravní předpisy, ale pohybují se po komunikacích, kde jsou i řidiči aut. Pohybují se velmi rychle a myslím si, že je to velmi nebezpečné. Máte nějaký nápad na to, jak pracovat právě s koloběžkami v centru Ostravy?

I v této otázce potřebujeme děti školit a školíme. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu spolupracujeme s koordinátorem BESIPU a ve třiceti pěti školách na území Ostravy působíme a realizujeme výuku BESIP. Jezdec na koloběžce nebo elektrokoloběžce je dle zákona považován za cyklistu, takže je potřeba dodržovat úplně stejná pravidla jako na kole, včetně přilby, a to i když je koloběžka sdílená.

Přibývá úrazů na koloběžkách?

Úrazů určitě přibývá, a to i na elektrokolech.

Bývá září ohledně úrazů opravdu kritické?

Určitě i právě v září se to bohužel děje. Nebezpečné jsou zejména přechody, kdy dítě jde přes cestu, která je dvouproudová v každém směru, řidič v jednom jízdním pruhu zastaví a druhý ne. I toto děti učíme a říkáme jim, že dokud opravdu nezastaví obě vozidla, tak nesmí vstupovat do vozovky. Důležité je také upozornit na to, že časté úrazy bývají ve chvíli, kdy si dítě neuvědomí, že chodí mezi auty a vstoupí do vozovky, kde je řidiči nevidí. Takto nebezpečná mohou být například i parkoviště.

Foto: se svolením Městské policie Ostrava

Jak moc problematické jsou mobily?

To je další oříšek a není to jen u dětí. Bohužel se to děje i u dospělých, kteří často „nevidí, neslyší“. Mají sluchátka, dívají se do mobilu a pak se stane neštěstí. Určitě bych zdůraznila naši výuku prevence v ostravských školách, kde děti učíme, jak se správně chovat jako chodec. Na konci je pak takový malý test. Vše se odehrává přímo na školách. Je to součást výuky a tuto besedu si pravidelně u nás školy objednávají.

Je to povinný program pro školy nebo záleží na každém řediteli?

Povinné to není, ale myslím si, že když se školy rozhodnou besedu objednat, jde o jednoznačný přínos pro děti, ale i samotnou školu. Praxe totiž ukazuje, že z hlediska BESIPu je to potřeba dělat. Další věcí jsou návštěvy přímo na našem hřišti, kde se odehrává dvoufázová příprava dětí. Ve čtvrté třídě většina dětí dosáhne věku deseti let a v deseti letech už smí do ostrého provozu. Nebudeme si nic nalhávat, děti v tomto věku nejsou úplně připravené, zejména pokud jede například tramvaj nebo se jedná o nějakou složitou křižovatku. Je to velmi rizikové, a proto byl vytvořen program, který má podzimní a letní část a trvá vždy pět hodin. Děti mají tři hodiny teorie a poté následují dvě hodiny jízdy zručnosti. V letním termínu dělají také testy na řidičský průkaz cyklisty a dělají testy také na body, stejně jako je tomu u řidičů aut. Chceme, aby byl jejich řidičský průkaz pro cyklisty opravdu zasloužený a aby cítili, že už něco umí a mohou i samy do provozu. I tak jim ale klademe na srdce, že u složitějších křižovatek je lepší z kola slézt a vést ho přes přechod.

Jak dlouho jste již preventistkou?

Tuto funkci zastávám již přes čtyři roky a přes pět let jsem u městské policie.

Ptám se proto, zda rozeznáváte rozdíl připravenosti na dopravní provoz u dnešních dětí a těch, které jste poznala před lety? Vědí více o dopravním provozu nebo je to stejné či horší?

Horší to naštěstí není, spíš si myslím, že mají často velmi nereálnou představu o tom, jak výborně umí jezdit na kole a mnohdy nechápou, že to není jen o tom umět jezdit na kole či dokonce řídit bez držení, ale také o tom, že by měly znát pravidla pro provoz na komunikacích. Najdou se výjimky, které znají perfektně značky, ale neumí to sloučit s praxí. To je dlouhotrvající problém a řekla bych, že to souvisí i s výukou ve škole a s rodiči.

Bylo by podle vás dobré, kdyby tato pravidla byla součástí osnov? Například jednou týdně lekce dopravní výchovy?

Je to zajímavá myšlenka, ale řekla bych, že je to nereálné. Určitě bych ale byla pro to, aby se o tomto tématu mluvilo častěji. V osnovách to nějak zakomponováno je, ale mohlo by to být o mnoho více. Děti to potřebují i proto, že spousta z nich používá moderní dopravní prostředky, jakými jsou právě již zmíněné elektrokoloběžky. Opakování je matka moudrosti.

Foto: se svolením Městské policie Ostrava

Jaké zajímavé akce v rámci prevence pořádáte?

Například akce na dopravních hřištích pro širokou veřejnost. Jsme tam celoročně od dubna do října. Děti s rodiči mohou přijít a zkusit si jízdu na kole či koloběžce. Půjčíme jim jízdní prostředek, přilbu a naučíme je dopravní značky. Je to určitě dobrý způsob, jak trávit s dětmi jejich volný čas a něco se naučit. Vše je zdarma. Máme připraveny různé testy, kvízy, ale i aktivity, které jsou zábavné a nemusejí souviset s dopravou, třeba lukostřelbu. Vždy je tam ale jízda zručnosti, testy a kvízy ohledně dopravy a děti si takto zkusí několik stanovišť a poté dostanou nějakou malou odměnu. Často tyto akce bývají v sobotu. Nejbližší akce se budou konat 2. a 28. září.

Jak velký zájem o tyto akce je?

Bývá to různé. Docela často je velký zájem. Naposledy bylo o něco méně účastníků kvůli nadměrnému horku, ale běžně máme účast okolo sto lidí.