Nejnovější zprávy: Na silnici mezi Frenštátem a Rožnovem tragicky zemřel motorkář Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu

Společnost

Čtyři lidé se dnes v Ropici na Frýdecko-Místecku přiotrávili plynem

Čtyři lidé se dnes dopoledne na Frýdecko-Místecku přiotrávili oxidem uhelnatým. Dva muži byli v bezvědomí a v ohrožení života.

Do nemocnice je přepravil vrtulník moravskoslezské letecké záchranné služby, řekl její mluvčí Lukáš Humpl. Záchranáři lidem doporučují, aby si doma instalovali detektory úniku plynu.

Původně dostali hasiči informaci o jednom přiotráveném. V rodinném domě v Ropici ale nakonec museli ošetřit čtyři pacienty. Nejvážněji na tom byli muži ve věku 72 a 40 let, kteří upadli do bezvědomí. „Během zásahu oba nabyli vědomí. Jejich stav se ale jevil jako vážný, proto je do nemocnice převezl vrtulník,“ vysvětlil.

Dodal, že jsou v péči ostravské Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách, která má k dispozici hyperbarickou komoru. Plynem, který unikl z plynového kotle, se přiotrávily i dvě ženy ve věku 36 a 25 let. Ty byly v době zásahu při vědomí. Sanitky je také odvezly do městské nemocnice Ostrava.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela řekl, že obě ženy byly v době příjezdu hasičů již před domkem. Bezvládné muže museli hasiči vynést ven. „Hasiči v dýchacích přístrojích uvnitř domku naměřili vysokou koncentraci oxidu uhelnatého, ohrožující životy a zdraví,“ uvedl Kůdela.

Moravskoslezští záchranáři v končící topné sezoně vyjížděli k 16 podobným událostem. Ošetřili celkem 48 lidí, mezi nimi několik dětí, z nichž jedno zemřelo. O život přišla třináctiletá dívka, která se v Brušperku na Frýdecko-Místecku otrávila v koupelně plynem unikajícím z karmy.

Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště – kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. „Hlavně v posledních dvou třech letech jsme svědky toho, že se používají topidla, která by se dávno používat neměla,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra. K otravám přispívá také zateplení, výměna oken, a tedy větší utěsnění obydlí. Brání totiž přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

Oxid uhelnatý je bez barvy a zápachu a první příznaky otravy jsou podobné chřipce či jiným onemocněním, jde například o točení či bolest hlavy, nevolnost nebo bolest na hrudníku. Zdravotníci od listopadu 2014 povinně používají detektory plynu.