Nejnovější zprávy: Bílovečtí hasiči se přestěhovali do nemocnice. Jejich „zámeček“ prochází obnovou Dolním Vítkovicím stoupla návštěvnost, chystají se další novinky

Společnost

Cena vody v Ostravě od nového roku stoupne o více než dvanáct procent

Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 12,43 koruny na 109,47 koruny za metr krychlový včetně DPH. Důvodem zdražení o 12,8 procenta je především situace v ekonomice a vyšší inflace.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Do zvýšení ceny je již zahrnuto také navýšení DPH, které je součástí vládního konsolidačního balíčku a zvyšuje se z letošních deseti na 12 procent v roce 2024. Průměrný uživatel tak v krajské metropoli zaplatí měsíčně za vodné a stočné přibližně o 32,30 koruny více. ČTK to oznámila mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.

"Současná ekonomika se vyznačuje především vysokou inflací, která způsobuje růst nákladů, z nich většinu nemůžeme nijak ovlivnit. Jde především o energie, nakoupenou vodu a služby. Proto musíme tato fakta promítnout i do ceny vody pro spotřebitele. Odpovídá to ekonomické realitě doby, ve které žijeme. I přes to zůstává cena vody v Ostravě jako jedna z nejnižších v ČR," sdělil statutární ředitel OVAK Petr Konečný.

Dalšími faktory, které ovlivňují cenu vody, jsou náklady na mzdy a nájemné infrastruktury, které platí společnost OVAK městu Ostrava. To z něj financuje opravy, obnovu, modernizaci a další rozvoj vodohospodářské infrastruktury.

"Prostředky vynaložené OVAK na zkvalitnění stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2024 budou minimálně ve výši 468 milionů korun, z toho 321 milionů bude uhrazeno prostřednictvím nájmu, zbylá část převážně formou oprav financovaných společností OVAK," uvedl Konečný.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace je provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na území Ostravy, která je majetkem města. Společnost dodává do vodovodní sítě města pitnou vodu, která je přibližně z 60 procent nakupována z povrchových zdrojů a zbývajících 40 procent produkce pitné vody je vyráběno z podzemních zdrojů. Vodovodní síť v délce 1062 kilometrů dopravuje pitnou vodu jak pro obyvatele města Ostravy, tak pro podnikatele a ostatní spotřebitele. Odpadní vody odvádí kanalizační síť v délce 933 kilometrů. Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze zabezpečuje čištění 98,7 procenta odpadních vod z celkového množství čištěných odpadních vod na území statutárního města Ostrava. Celkem společnost provozuje pět obecních čistíren odpadních vod.