Nejnovější zprávy: Drama v ostravské škole. Muž vyhrožoval nožem, učitelku měl jako rukojmí Řidič přejel do protisměru a srazil se s kamionem, na místě zemřel

Společnost

Bulharský gang za mřížemi. Za dovoz léků k výrobě pervitinu až 12 let ve vězení

Tresty v rozmezí od dvanácti do dvou let vězení uložil dnes Krajský soud v Ostravě členům mezinárodního gangu překupníků léků.

Do Česka z Bulharska či Turecka nechali přivézt v letech 2013 a 2014 až 300 kilogramů léčiv, ze kterých bylo možné vyrobit až 50 kilogramů pervitinu. Cena narkotik by se na černém trhu pohybovala kolem 50 milionů korun. Většinu z obžalovaných soud navíc vyhostil na neurčito z Česka.

Nejvyšší trest v délce 12 let si vyslechl Mityo Goshev Angelov, který působil jako hlava skupiny složené z Bulharů, jejich potomků, kteří se narodili v Česku, a české přítelkyně jednoho z obžalovaných.

Před soud jich dnes předstoupilo 11. Řada dalších kompliců zůstala policii utajena, popřípadě jsou stíháni samostatně. Jde například o lidi, kteří v Bulharsku nakupovali léky.

Angelov dostal nejdelší trest, přitom ve spise figuroval jako spolupracující obžalovaný. Za to, že policii pomáhal usvědčit další pachatele, měl dostat mírnější trest. Soudkyně jeho snahu ale neuznala.

Uvedla, že se doznal a začal spolupracovat v době, kdy už policie měla dostatek jiných důkazů. S tím částečně souhlasí i státní zástupkyně Daniela Srbová. V některých bodech obžaloby byla ale podle ní pomoc obžalovaného nedoceněna.

Z 11 členů gangu si tresty deset, 11 a 12 let vyslechlo pět obžalovaných. Dva odešli ze soudní síně s tresty devět a osm let. Další tři dostali tresty od dvou do čtyř let. Jeden obžalovaný vyvázl pouze s trestem vyhoštění. Podle Srbové byla jeho činnost čistě náhodná.

Muž jednou působil jako kurýr. Rozsudek ještě není pravomocný. Devět obžalovaných se ještě v jednací síni odvolalo. Dva se práva na odvolání vzdali. Státní zástupkyně si u většiny ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Podle obžaloby skupina prostřednictvím kurýrů nechala z Bulharska, Polska a Turecka v letech 2013 a 2014 přivézt do Česka přes 300 kilogramů léčiv. Tablety pak dál dodávali vařičům pervitinu v Moravskoslezském kraji, ale i v Čechách.

Policie skupinu dopadla v okamžiku, kdy ve vězení skončili někteří její odběratelé. Ti policisty přivedli na stopu bulharských překupníků.

Policie do akce nasadila tajného agenta, který pod falešnou identitou opakovaně předstíral zájem o nákup léků potřebných k výrobě pervitinu. Policisté dnes už odsouzené zatkli v okamžiku, kdy agentovi předali 29 kilogramů léku Cirrus.

Falešný výrobce pervitinu za toto množství zaplatil 1,25 milionu korun. Pokud by se léky dostaly na černý trh, mohlo z nich být vyrobeno až šest kilogramů pervitinu.

Podle státní zástupkyně měli členové skupiny rozdělené úkoly. Někteří zajišťovali nákup léků, často z Turecka, kde je cena o polovinu nižší. Jiní fungovali jako kurýři. Další pak do zahraničí posílali peníze.

Distribuci léků v Česku měl na starost další člen gangu. Materiál potřebný k výrobě pervitinu někteří z obžalovaných vařičům dodávali výměnou za hotovou drogu, kterou pak prodávali.