Nejnovější zprávy: Řidič nerespektoval zákaz vjezdu, s autem se zřítil do trhliny mostu Muže uvěznila voda v kamionu, nemohl se dostat ven

Společnost

Bulharský drogový gang pomohl lapit tajný policejní agent

Materiál potřebný k výrobě přibližně 20 kilogramů pervitinu v hodnotě okolo deseti milionů korun přivezli podle obžaloby do Česka členové bulharského gangu.

Prostřednictvím kurýrů nechali z Bulharska, Polska a Turecka v letech 2013 a 2014 přivést víc jak 100 kilogramů převážně léku Cirrus. Ten pak dál dodávali vařičům pervitinu v Moravskoslezském kraji, ale i v Čechách. Jedenáctičlenná organizovaná skupina dnes stanula před krajským soudem v Ostravě. Někteří z obžalovaných se přiznali.

Policie skupinu dopadla v okamžiku, kdy ve vězení skončili někteří její odběratelé. Ti policisty přivedli na stopu bulharských překupníků. Policie do akce nasadila tajného agenta, který pod falešnou identitou jistého Ivana Zemánka opakovaně předstíral zájem o nákup léků potřebných k výrobě pervitinu.

Policisté dnes už obžalované zatkli v okamžiku, kdy agentovi předali 29 kilogramů léku Cirrus. Falešný výrobce pervitinu za toto množství zaplatil 1,25 milionu korun. Pokud by se léky dostaly na černý trh, mohlo z nich být vyrobeno až šest kilogramů pervitinu.

Na lavici obžalovaných dnes usedlo 11 lidí. Devět z nich pochází z Bulharska. Další má sice bulharské kořeny, ale také české občanství. Obžalobě čelí i jedna Češka, přítelkyně jednoho z obžalovaných, která se na nezákonných obchodech také podílela. Všem hrozí až osmnáctiletý pobyt ve vězení.

Podle státní zástupkyně Daniely Srbové členové skupiny měli rozdělené úkoly. Někteří zajišťovali nákup léků, často z Turecka, kde je cena o polovinu nižší. Jiní fungovali jako kurýři. Další pak do zahraničí posílali peníze.

Distribuci léků v Česku měl na starost další člen gangu. Materiál potřebný k výrobě pervitinu někteří z obžalovaných vařičům dodávali výměnou za už hotovou drogu, kterou pak dále prodávali. Policie v této souvislosti obvinila i několik výrobců narkotik. „Někteří už jsou i odsouzeni,“ řekla Srbová.

Případ odhalili pracovníci Národní protidrogové centrála (NPC), kteří na něm pracovali ve spolupráci s bulharskou a slovenskou policií. Léky kurýři převáželi uschované v autech.

Do Česka putovaly léky Cirrus a Sudafed, a to přímo, nebo přes Polsko, což je jedna z cest, kudy léčiva do střední Evropy proudí. Policie zabaví na tzv. balkánské cestě z Turecka zhruba tunu léčiv ročně. Další tunu pak každý rok zajistí v Polsku. Víc jak tunu policisté zabaví i v Česku, které je cílovou stanicí.

Ročně se zde podle odhadů spotřebuje asi šest tun pervitinu. V tuzemsku jsou velkovýrobny, které za jeden výrobní cyklus dokážou vyprodukovat 20 až 40 kilogramů drogy. V roce 2013 se české policii podařilo zabavit téměř 70 kilogramů pervitinu, což bylo rekordní množství.