Nejnovější zprávy: Muže v Beskydech pobodal sršeň, měl silnou alergickou reakci V Ostravě ráno havarovaly tramvaje, jeden muž utrpěl vážná zranění

Společnost

Bílovečtí hasiči se přestěhovali do nemocnice. Jejich „zámeček“ prochází obnovou

Hasičárna v Bílovci připomínala malý zámeček či honosnou vilu. Historická budova, která stojí v Bílovci už od roku 1908, však dnes potřebuje rozsáhlou rekonstrukci, aby mohla dál sloužit svému účelu. Proto se čtyřicítka bíloveckých dobrovolných hasičů až do konce roku nastěhovala do areálu Bílovecké nemocnice.

Foto: se souhlasem bíloveckých hasičů

Hasičská stanice v Bílovci vznikla už před 115 lety. Stejně jako v jiných městech proto, že i Bílovec zažil v minulosti velké požáry. Jeden z nejničivějších vypuknul v roce 1729 a postihl radnici i zámek, ve kterém shořely části městského archivu, gruntovní knihy a městská privilegia. Tento „památný“ požár se stal nakonec impulsem k barokní přestavbě zámku, při níž bylo připojeno dvouramenné schodiště a vybudován francouzský park.

Největší pohromu však přinesl do města konec II. světové války. Rudoarmějci kvůli tuhému odporu Němců dobývali Bílovec od 28. dubna do 3. května 1945, a to za použití těžkého dělostřelectva. Z celkového počtu 800 domů ve městě jich tak 71 vyhořelo, 65 bylo zničeno bombardováním a 108 bylo poškozeno. Nejvíce škod utrpělo náměstí, ulice Městský kopec, Tkalcovská, Příkopní a dominanta města – zámek. Proluky po zničených domech na náměstí byly zastavěny do roku 1955, poté nastala „plánovaná“ výstavba paneláku, která nenapravitelně narušila starobylý ráz města.

Zbrojnice sloužila i jako špitál či velitelství vojenské posádky

Už v roce 1873 bílovečtí hasiči získali své první „hasičské skladiště“, jak tehdy svou zbrojnici nazývali. Na jeho stavbu přispělo město i bílovecké panství a první zbrojnice stála ve farské zahradě na místě dnešních panelových domů naproti dnešní hasičské zbrojnice. Současná hasičská zbrojnice byla dokončena 15. září 1908 a hasičský sbor v Bílovci ji převzal symbolicky 4. října toho roku v den jmenin císaře Františka Josefa I.

Pěkná budova, která se vyjímala i na pohlednicích města, se v období první světové války přeměnila na nemocnici Červeného kříže a v roce 1918 ji zabavilo vojsko pro potřeby velitelství vojenské posádky. První výraznější rekonstrukce se budova dočkala na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy nad celými garážemi přibyla nástavba, kam se přestěhoval byt nájemníka a vznikly v ní i dvě klubovny. Zrušení bytu nájemníka tak umožnilo ve staré části rozšířit sál. Na konci 90. let minulého století přibyla i rekonstruovaná střecha nad starou budovou.

Zbrojnice už nevyhovovala technicky i hygienicky

Nynější komplexní rekonstrukce a modernizace hasičské zbrojnice Jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílovec má stát 19 milionů korun a má skončit do konce roku. „Stávající hasičská zbrojnice už byla nevyhovující jak provozně, tak i technicky a hygienicky,“ říká místostarostka Bílovce Tereza Grabcová Hozová.


Foto: se souhlasem bíloveckých hasičů

Díky současné rekonstrukci získá hasičská zbrojnice v Bílovci takzvanou hygienickou smyčku, což je průchozí dezinfekční stanice pro dezinfekci obuvi a rukou, dále nové kanceláře, sklady, pohotovostní místnosti a další zařízení. Součástí komplexní rekonstrukce je také vytápění, zdravotně technické instalace, silnoproudé a slaboproudé elektoroinstalace, kabelové rozvody i kamerový a poplachový zabezpečovací systém. Sociální zázemí doplní nové vzduchotechnické zařízení a v garážích odsávání výfukových plynů.

Bude se bourat, vznikne i posilovna

Budova dostane dodatečnou hydroizolaci, stavbaři v části budovy podřežou zdivo a dokončí sanační práce. Ve dvoře zbrojnice vybourají stávající přístavbu skladů a vybudují novou dvoupodlažní zděnou přístavbu garáží pro jedno zásahové a jedno doprovodné vozidlo. V patře vznikne posilovna a sklady. Ve dvoře hasičárny stavbaři opraví zpevněné plochy, sjednotí kanalizaci a zřídí takzvaný lapol, tedy odlučovač ropných látek.

Prostory, které nyní čtyřicítka bíloveckých dobrovolných hasičů využívá v Bílovecké nemocnici, samozřejmě nejsou zadarmo. „Naštěstí vedení města naši situaci chápe a finančně nás podpořilo,“ říká Tomáš Čtvrtňák, velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílovec.

Když se podaří zachránit život nebo majetek, má to smysl

Pro uskladnění materiálů bílovečtí dobrovolní hasiči dál využívají sklad na stanici Hasičského záchranného sboru MSK v ulici Boženy Němcové. S výjezdovou technikou vyrážejí k zásahům z areálu Autodoprava Lazecký, kde si hasiči pronajali další garážové stání.

Bílovečtí hasiči vyjeli loni k celkem 118 zásahům. „Nejnáročnější byl loni v dubnu požár hospodářské budovy v Bílovci, kde se nám podařilo zastavit šíření ohně na přilehlý bytový dům. Škoda činila 650 tisíc korun, uchráněné hodnoty se pohybovaly v řádu několika milionů,“ upřesňuje Tomáš Čtvrtňák.

A co si bílovečtí dobrovolní hasiči slibují od rekonstrukce? „Doufáme, že se nové reprezentativní prostředí pozitivně promítne v náboru nových členů sboru,“ říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Bílovec Tomáš Klos. On sám často říká, že práce dobrovolného hasiče je především srdeční záležitost.

„Na dobrovolné hasiče dnešní doba klade skutečně enormní požadavky. Ovšem ve chvíli, kdy se podaří zachránit majetek, nebo také život, ať již ten lidský nebo zvířecí, máme jasno: naše práce má smysl. Našim hlavním cílem je pomáhat druhým,“ říká Tomáš Klos.

Na rekonstrukci bílovecké hasičárny přispěli dotací ve výši 6,225 milionů korun Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Moravskoslezský kraj.