Záchranáři v Beskydech trénovali práci s palubním jeřábem
Pravidelný a náročný výcvik mají za sebou letečtí záchranáři z Moravskoslezského kraje. Nad beskydskou Karolinkou trénovali ve spolupráci s horskou službou záchranu pacientů v nepřístupném terénu pomocí palubního jeřábu.
Cvičení se zúčastnil kompletní ostravský tým letecké záchranné služby, tedy lékaři, zdravotničtí záchranáři i piloti. „Zaměstnání bylo zaměřeno na techniky speciálních činností, tzn. použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu,“ upřesnil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.
Foto: se souhlasem ZZS MSK
Do akce se aktivně zapojili i členové Horské služby Beskydy. Právě ti totiž s leteckými posádkami při komplikovaných zásazích v horách velmi intenzivně spolupracují.
Jeřáb zasahoval loni šestnáctkrát
Posádka vrtulníku využívá palubní jeřáb při zásahu tehdy, pokud je nutné co nejrychleji dopravit lékaře na místo události a v místě zásahu nelze přistát. Stejně tak jeřáb pomáhá v případě potřeby vyzvednutí pacienta z nepřístupného terénu. Jen v loňském roce využili záchranáři tuto metodu v šestnácti případech.
Foto: se souhlasem ZZS MSK
Podobná metodická cvičení absolvuje letecký tým pravidelně. Při reálných záchranných akcích v náročných horských podmínkách totiž nesmí vzniknout ani sebemenší prostor pro chybu a veškeré postupy musí být stoprocentně precizní.

.jpg)



