Nejnovější zprávy: Pro zraněnou ženu letěl vrtulník, z těžkého terénu ji vytáhli jeřábem V tramvaji si někdo přisvojil zapomenutou kabelku s kartou. Policie hledá ženu v kapuci

Společnost

Z Bohumína do Ostravy na kole rychleji. Nová propojka je už hotová

Cyklisté, kteří využívají frekventované spojení mezi Bohumínem a Ostravou, mají důvod k radosti. Město pro ně pod dálničním mostem u Vrbického jezera otevřelo novou, pohodlnější trasu. Výrazně zkrátí cestu a vyřeší nebezpečné přejíždění rušné komunikace. Stezku se navíc podařilo dokončit s nečekaným předstihem.

Foto: se souhlasem města Bohumín

Konec kličkování přes hlavní silnici

Původní trasa vedla ze Starého Bohumína podél břehu Vrbického jezera až k velkému parkovišti u sjezdu z dálnice D1. V těchto místech museli cyklisté překonávat frekventovanou Ostravskou ulici, aby mohli pokračovat směrem do krajské metropole.

Nová asfaltová propojka, která je široká 2,5 metru a dlouhá 1,2 kilometru, tento problém řeší. Stáhne cyklisty z vrbického okruhu přímo pod dálniční most a plynule je provede až ke koblovskému mostu. Lidé na kolech díky tomu ušetří zhruba kilometr jízdy.

Hotovo už před prázdninami

Ačkoliv se původně počítalo s dokončením až během letních prázdnin, firma zvládla práce v rekordním čase. „Zhotovitele nezaskočily žádné komplikace v terénu, které podobné projekty často brzdí. Cyklisté už mohou novou trasu využívat, chybí pouze doplnit její označení,“ potvrdila Lenka Jochimová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Stavba začala v březnu a nabrala tempo i díky příznivému jarnímu počasí a stabilnímu podloží.

Ani centimetr na vlastním

Zajímavostí celého projektu je fakt, že ani jediný centimetr nové cyklotrasy neleží na pozemcích ve vlastnictví Bohumína. Radnice kvůli záměru vyjednávala s Ředitelstvím silnic a dálnic, Povodím Odry i Slezskou Ostravou, protože část trasy zasahuje do katastru Ostravy-Hrušova.

Do krajského města i opačným směrem jezdí denně na kole desítky lidí do práce a během sezony tudy projedou tisíce turistů. Už dříve si někteří zkracovali cestu po obslužné komunikaci Povodí Odry. Štěrkový povrch ale nebyl příliš pohodlný. Chtěli jsme jim nabídnout bezpečnější a příjemnější trasu,“ uvedl starosta Bohumína Lumír Macura.

Stavba vyšla na necelých 6 milionů korun, třiceti procenty přispěl Moravskoslezský kraj. Bohumín tak přidal další důležitý dílek do své rozsáhlé sítě regionálních tras, které město spojují s Ostravskem, Karvinskem i nedalekým Polskem.

Fotogalerie