Proměny Ostravy. Jak se změnilo okolí legendárního hotelu Palace
Ostrava se dynamicky mění, pojďme si v seriálu Magazínu PATRIOT, který vzniká ve spolupráci s Ostravským muzeem, připomenout doby minulé a jejich srovnání se současností.


Samostatnou kapitolu o proměnách si zaslouží legendární ostravský Hotel Palace. Dnešní z části chátrající komplex se skládá z několika budov, z nichž každá vznikla v jiném období a v jiném stavebním slohu. Nejstarší budovou v komplexu byl Hotel National (od roku 1939 Hotel Palace).
Původní podobu hotelu z roku 1888 už nicméně neuvidíme, protože procházela četnými proměnami, na nichž se podílel třeba Ostravanům známý architekt Wunibald Deininger (taktéž sídlo Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky). Právě jeho přestavba z roku 1913 posunula hotel mezi špičku v českých zemích.
Noviny Ostrauer Zeitung novou podobu komentovaly: „I letmý pohled nám ukazuje skutečně monumentální budovu, která se stává ozdobou města v tom nejlepším slova smyslu. Obzvláště je host fascinován v interiérech budovy, které nabízí velkolepost s harmonií nejvybranějšího luxusu v kombinaci s uklidňující elegancí, pohodlím a praktičností, kterou lze najít pouze v nejnovějších obřích hotelech velkých měst.“
V roce 1930 přibyla k hotelu přístavba architekta Ernsta Kornera (na fotografii s nápisem Hotel Palace), autora nespočtu ostravských staveb včetně bytového a obchodního domu Jakuba Nesselrotha (na fotografii uprostřed).
Po roce 1945 byl hotel znárodněn a stal se součástí státního podniku Interhotely Čedok. Došlo také k necitlivým rekonstrukcím, které definitivně pohřbily původní vzhled. Novou podobu mu naopak vtiskly ve své době ikonické podniky jako Staročeská pivnice nebo Bar Boccaccio.
Věděli jste, že Hotel National byl postaven na místě prvního městského hostince U Zeleného stromu z roku 1779?