Ostrava chce zastavit odliv obyvatel. Do nového bydlení investuje stamiliony ročně
Kvalitní a dostupné bydlení má pomoci udržet stávající obyvatele a přilákat do města nové odborníky. Ostrava proto vůbec poprvé představila ucelenou koncepci, která systematicky řeší oblast bydlení a nastavuje jeho dlouhodobý směr až do roku 2050. Město plánuje do rozšiřování bytového fondu investovat stovky milionů korun ročně.
Nový strategický dokument, na kterém ostravský magistrát spolupracoval s Katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje Ostravské univerzity, radní města oficiálně schválili na konci května. Do jeho tvorby se zapojili také developeři, investoři a další klíčoví aktéři na trhu s nemovitostmi.
Hlavním cílem nové koncepce je zastavit dlouhodobý trend úbytku obyvatel, který by mohl mít do budoucna zásadní dopady na celkovou ekonomiku města. Demografické prognózy totiž jasně ukazují, že bez aktivního přístupu hrozí další oslabování metropole.
Stamiliony ročně na nové byty
Jedním ze zásadních kroků je zajištění stabilního financování. Město by mělo do rozvoje bytového fondu každoročně investovat přibližně tři procenta svého rozpočtu, což aktuálně představuje zhruba 350 milionů korun.
„Ostrava už dnes disponuje rozsáhlým bytovým fondem nájemního bydlení, naše ambice je ale tento fond dále rozšiřovat. Téma dostupného bydlení bereme velmi vážně, a proto chceme navyšovat i počet městských bytů,“ vysvětlil ostravský primátor Jan Dohnal.
Koncepce počítá s udržením tohoto finančního závazku po dobu minimálně třiceti let. To by mělo umožnit nejen systematickou obnovu současných domů, ale také novou výstavbu v rozsahu zhruba stovky bytů ročně. Během deseti let si tak radnice klade za cíl vybudovat minimálně tisícovku nových městských bytů, přičemž prioritou má být výstavba bytů za tržní nájemné.
Podpora developerů i příprava pozemků
Radnice se však nechce spoléhat pouze na vlastní výstavbu. Zásadní je pro ni také úzká spolupráce se soukromým sektorem. „Chceme vytvářet podmínky pro to, aby více stavěli také developeři a investoři – mimo jiné tím, že připravíme a vytipujeme vhodná území pro další výstavbu,“ dodal primátor Dohnal.
„Kromě městských investic spojených s novou výstavbou či obnovou bytového fondu, město aktivně připravuje pozemky a nabízí je pro soukromý rezidenční development. Město zároveň jedná s vlastníky nemovitostí o jejich rekonstrukci tam, kde existuje potenciál pro nové bydlení, to přináší také navrácení bytů na trh,“ potvrdila jeho slova náměstkyně primátora pro strategický rozvoj Lucie Baránková Vilamová.
Kromě rozsáhlých investic dokument obsahuje i dalších čtrnáct konkrétních opatření. Počítá například se zahušťováním zástavby v návaznosti na dopravní infrastrukturu, zavedením jednotného portálu obecního bydlení nebo s pravidly pro podíl sociálních a bezbariérových bytů v nových projektech. Realizaci těchto plánů by měla v budoucnu koordinovat nově vzniklá pracovní skupina.

.jpg)



