I s těžkou diagnózou překonali sami sebe. Pacienti ostravské FNO vyrazili s lékaři na Prašivou
Ani deštivé počasí jim nezkazilo náladu a odhodlání. Pacienti s roztroušenou sklerózou se společně se svými ošetřujícími lékaři a psycholožkou z Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) vydali na beskydskou Prašivou. Úspěšný devátý ročník společného výstupu znovu ukázal, že silná vůle dokáže překonat i vážnou nemoc.
Výstup k chatě Prašivá je možný i po asfaltové silnici. Díky tomu se do tradiční akce mohou každoročně zapojit i pacienti, které roztroušená skleróza upoutala na invalidní vozík.
Foto: se souhlasem FNO
„Mají možnost nás zdravotníky potkat v méně formálním prostředí a také se můžeme v klidu pobavit o věcech, na které třeba nemáme v ordinaci čas. Někteří dnes opravdu předvedli statečné výkony a nebojím se říci, že překonali sami sebe,“ přiblížil hlavní přínos akce primář RS centra Pavel Hradílek.
Společně s ním prožila den v beskydské přírodě také bývalá přednostka Neurologické kliniky Olga Zapletalová, lékařka Kamila Žondra Revendová a psycholožka Lada Borovičková.
Mírný kopeček, který je obrovskou výzvou
Výstup už podeváté zorganizovala pacientská organizace ROSKA Ostrava, se kterou lékaři ostravského centra úzce spolupracují. Organizace funguje už od roku 1987 a zaměřuje se na aktivity, které lidem s tímto nevyléčitelným onemocněním pomáhají zkvalitnit život.
„„Pro někoho je výstup na Prašivou mírný kopeček. Pro nás „roskaře“ je to ale velký úkol. A když dojdeme na vrchol, tak je to pro nás velké zadostiučinění, že i s touto nemocí se dají zvládat takové věci,“ popsala Naďa Nováková, která organizaci vede už více než dvacet let.
Foto: se souhlasem FNO
Její slova potvrzují i samotní pacienti. „Je to sice rok od roku těžší, ale vždycky jsme rádi, že to zvládneme. Komunita nás „roskařů“ je velmi silná,“ dodala jedna z pravidelných účastnic výstupu Vladimíra Fanfrlová.

.jpg)



