Frýdek-Místek bojuje proti žebrání, inspirovat se chtějí i další města
Frýdek-Místek chce zajistit bezpečnější a čistější veřejný prostor. Jako jeden z lídrů v dané problematice, kterým se chtějí inspirovat další města, má nově nástroj – obecně závaznou vyhlášku proti žebrání a bivakování.

Frýdek-Místek má nový nástroj na řešení neúnosné situace s narušováním veřejného pořádku. Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku proti obtěžujícímu a agresivnímu žebrání a bivakování (nelegální přespávání pod širým nebem). Vyhláška prošla kontrolou a připomínkováním Ministerstva vnitra, které její podobu odsouhlasilo.
Město dlouhodobě čelí problémům, které souvisejí s narušováním veřejného pořádku. Městská policie jen během ledna a února 2025 143x vyjížděla k případům veřejného pohoršování, obtěžování nebo znečišťování prostranství nepřizpůsobivými osobami.
„Většinou se jedná problémové osoby z řad osob pobývajících na ulici, budících u občanů strach agresivním a vulgárním projevem, i zápachem. Obsazování laviček poleháváním a znečišťováním v historickém centru města a u nákupních center znemožňuje osobám starším nebo se zdravotními potížemi si odpočinout. Občané je ze strachu z napadení raději obcházejí. Dále postávají u vstupu do marketů, kde nevybíravě požadují zejména po starších osobách peníze. Někteří jsou agresívní vůči prodavačkám. Polehávají u bankomatů, v čekárnách, na lavičkách nebo vedle nich, v zastřešených zastávkách,“ popsal situace ředitel Městské policie Frýdek-Místek Ivo Kališ.
Tyto situace vytvářejí bezpečnostní rizika, zvyšují kriminalitu či ruší noční klid, celkově nepříznivě ovlivňují atmosféru města. Ohrožena je také hygiena, jelikož dochází i ke znečišťování veřejných prostranství, a to odpadem, fekáliemi, ale i infekčním materiálem, například použitými injekčními stříkačkami.
„Mnoho občanů se mi svěřuje se svými negativními zkušenostmi, s obavami z nepřizpůsobivých osob. Nemůžeme přece nečinně přihlížet tomu, aby se lidé v ulicích báli a cítili se nepříjemně. Vyhláška je jedním z dalších opatření města, má přispět k tomu, aby se veřejná prostranství stala bezpečnějšími a přívětivějšími nejen pro všechny obyvatele. Kontrolu dodržování vyhlášky bude mít v gesci městská policie, které tento nový nástroj zajistí efektivnější zásahy v případech, kdy dochází k ohrožování hygienických standardů a bezpečnosti,“ uvedl primátor Petr Korč.
Frýdek-Místek přitom nabízí nadprůměrnou záchrannou síť služeb pro lidi bez domova nebo ohrožené bezdomovectvím a intenzivně spolupracuje s neziskovými organizacemi.
„Každému, kdo se ocitne v nepříznivé životní situaci, jsme připraveni nabídnout pomoc. Informace o sociálních službách a možnostech pomoci se k lidem dostává prostřednictvím depistáží, kdy sami pracovníci magistrátu a terénní pracovníci sociálních služeb vyhledávají potřebné osoby a informují je, kde se obrátit a jak jim můžeme pomoci. Dalšími zdroji jsou média, Zpravodaj F-M či webové stránky města, kde lze nalézt veškeré potřebné informace,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Eva Hrbáčková.
Město ročně dává na služby, které pomáhají lidem bez domova nebo ohroženým bezdomovectvím, částku okolo 10 milionů korun. „Vím, že není těžké se dostat na ulici, ale daleko těžší je dostat se zpět do normálního života. A všem těm, kteří o naši pomoc stojí, pomáháme a pomáhat dále budeme. Máme širokou škálu sociálních služeb, které se zaměřují na osoby v tíživé sociální situaci, tedy právě i na osoby bez domova. Máme jak naše sociální pracovníky, tak spolupracujeme i s neziskovými organizacemi, a to zejména se Slezskou diakonií a Armádou spásy. Financujeme Azylový dům pro ženy, matky s dětmi, ale i pro muže. Rovněž noclehárnu, nízkoprahové denní centrum. Rozšířili jsme projekt stravenka, kdy lidé bez domova uklízejí město, za což dostanou stravenky na nákup potravin. Aktuálně projektujeme nové azylové bydlení, kde dojde k navýšení kapacity, a připravujeme rekonstrukci stávající budovy, kde sídlí BETHEL,“ připomněl náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora, s tím, že funguje také program Housing First, kde je zapojeno 14 bytů, a také projekt Prevence bezdomovectví se zapojením 36 bytů, dále město vlastní byty v rámci sociálního bydlení, celkem 47. Na sociálním odboru také funguje Kontaktní místo pro bydlení, kde se mohou obracet občané, kteří bydlení ztratili, anebo jsou jeho ztrátou ohroženi.
Frýdek-Místek se připojil k petici Svazu měst a obcí ČR ve věci zajištění bezpečí ve městech a obcích v České republice. V textu petice je požadováno po zákonodárcích mimo jiné, aby byl zachován přísný postih recidiv u majetkových trestných činů, aby byl znovu zaveden zákaz pobytu, zavedeno takzvané „domovské právo“, které by zamezilo migraci sociálně slabých po celé republice a vyplacení dávek jen v domovské obci a další.
Po medializaci chystané vyhlášky se Frýdku-Místku ozvala města – Bohumín, Karviná, Ostrava-Jih, Český Těšín a Ostrava-město, která se chtějí inspirovat a zavést obdobný nástroj k regulaci. Seznam 43 vymezených lokalit bude součástí vyhlášky a bude zveřejněn v komunikačních kanálech města. Vyhláška nabude účinnosti 15 dní po vyhlášení.